Co dalej z targami, szkoleniami i eventami?

Mecenas Anna Arslan analizuje Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w zakresie dotyczącym organizacji targów, konferencji, szkoleń i eventów.


I. TARGI, KONFERENCJE ORAZ KONGRESY
Zgodnie z § 1 pkt 8 lit h Rozporządzenia zmianie ulega § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829) do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z), jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W związku z powyższym przepisem, do odwołania, organizowanie targów i konferencji jest dozwolone, ale wyłącznie online.

Należy wskazać, że PKD 82.30.Z dotyczy działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów. Podklasa ta obejmuje: organizację, promocję i/lub zarządzanie imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając zarządzanie i dostarczenie pracowników do obsługi obiektów, w których te imprezy mają miejsce.

Wykładnia literalna tego przepisu oznacza, że zakaz ten obejmuje wszystkich przedsiębiorców oraz inne podmioty, nie tylko takich, których działalność jest określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z. Przedsiębiorca nieprowadzący takiej wyspecjalizowanej działalności, który chciałby przykładowo zorganizować kongres albo targi, może zrobić to jedynie za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Oznacza to również, że nie jest zakazana działalność przedsiębiorców, których główną działalnością jest organizacja targów i konferencji (PKD 82.30.Z), co znaczy, że oprócz przeniesienia organizacji targów, kongresów i konferencji online, mogą oni prowadzić inną działalność.
Przypominam również, że jeśli przedsiębiorca nie ma zgłoszonego danego rodzaju działalności, nie oznacza to, że nie może go prowadzić. W przypadku osób prowadzących działalność jednoosobową, mają oni siedem dni na zgłoszenie zmiany PKD w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w postaci spółek osobowych oraz kapitałowych mają również siedem dni na wprowadzenie zmian w umowach oraz aktach założycielskich spółek, a następnie dokonanie zgłoszenia zmian do rejestru przedsiębiorców KRS.

II. SZKOLENIA
Rozporządzenie nie odnosi się wprost do organizacji szkoleń. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, szkolenie, to cykl wykładów z jakiegoś przedmiotu, zorganizowanych w celu uzupełnienia czyjegoś wykształcenia lub czyichś wiadomości z jakiejś dziedziny.
Należy więc rozważyć, czy w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie wskazana w § 1 pkt 17 lit d Rozporządzenia zmiana § 28 ust. 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), która stanowi, że do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń (czyli takich, których maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;”), w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
2) imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.

Po pierwsze należy odpowiedzieć na pytanie, czy szkolenie jest zgromadzeniem innym niż to wskazane w ust. 1. Powołując się na opinię prawną z dnia 25 października 2020 r. w sprawie ograniczenia działalności gastronomicznej i działalności hoteli w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 dr Karoliny Tetłak, która wskazała w niej, że „Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, wyrażenie „zgromadzenie” oznacza:

  • spotkanie wielu osób poświęcone omawianiu jakichś spraw
  • dużą grupę osób zebranych w jakimś miejscu
  • grupę ludzi związanych ślubami i żyjących według ściśle określonych zasad religijnych
  • grupę ludzi reprezentujących jakąś społeczność i sprawujących władzę w jej imieniu.


Najszerszy zakres ma sposób rozumienia pojęcia zgromadzenia wskazany w pkt. 2 jako duża grupa osób zebranych w jakimś miejscu. Przyjmując najszersze rozumienie, należy uznać, że zakazano wszelkich zebrań dużych grup osób w celach innych niż spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe, dla których nie określono limitu uczestników, a także imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie (czyli spotkanie domowe).

Kwestia, którą należy sprawdzić, to czy szkolenie nie będzie stanowiło spotkania lub zebrania służbowego, dla którego przewidziane jest wyłączenie stosowania § 28 ust. 9 rozporządzenia. Biorąc pod uwagę powołaną powyżej definicję szkolenia, należy uznać, że w sytuacji, kiedy szkolenie dotyczy uzupełnienia wiedzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub zawodowych, będzie wtedy stanowiło wyjątek wskazany w Rozporządzeniu.
Oznacza to, że Rozporządzenie nie ogranicza spotkań służbowych jedynie do formy online oraz spotkania te nie podlegają również ograniczeniom ilościowym. Tym samym, szkolenia organizowane w związku z wykonywaniem czynności służbowych lub zawodowych mogą nadal się odbywać.

Powstaje pytanie, jaki jest limit osób, które mogą uczestniczyć w szkoleniach, które mogą odbywać się stacjonarnie? Ustawodawca wprowadził limit 20 osób na imprezach i spotkaniach w miejscu zamieszkania lub pobytu (§ 28 ust. 9 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii), a nie wprowadził takiego limitu w spotkaniach służbowych. Konsekwencją tego jest więc brak limitu osób uczestniczących w spotkaniach lub zebraniach służbowych i zawodowych. Wobec powyższego, na szkoleniach, które są spotkaniami służbowym nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę osób uczestniczących.

III. EVENTY
W przypadku eventów, podobnie jak w przypadku szkoleń, brak jest ścisłego odwołania się w Rozporządzeniu do tego typu wydarzeń.
Definicja eventu nie została wprost określona w polskim ustawodawstwie. Sformułowanie event generalnie zastępuje się polskim słowem – wydarzenie. Tak również wskazuje się w Słowniku Języka Polskiego. Natomiast w „Dobrym Słowniku” możemy znaleźć następującą definicję: Event to zorganizowane wydarzenie służące jakiemuś celowi, łączące zwykle elementy zabawy, rekreacji i nauki, mające opracowany program, angażujące wykonawców, sponsorów, patronów, media itp. Wydaje się, że jest to bardzo dobra i wyczerpująca definicja, ponieważ samo polskie słowo „wydarzenie” nie oddaje zorganizowanego oraz celowego charakteru eventu.

Kluczowe w kwestii rozważenia, czy i w jakim zakresie eventy mogą odbywać się w dobie pandemii koronawirusa stacjonarnie, jest podzielenie zagadnienia event, na kilka jego rodzajów. Mianowicie, od rodzaju eventu zależeć będzie możliwość jego organizacji w trybie stacjonarnym.

Jeśli event przyjmie formę: targów, wystaw, konferencji, według zmienionego § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), będzie mógł odbywać się wyłącznie online.

Jeśli natomiast event będzie miał formę spotkania służbowego, wówczas na podstawie § 28 ust. 9 będzie mógł się odbyć stacjonarnie z zachowaniem reżimów sanitarnych (maseczki, dezynfekcja dłoni).
Organizacja niektórych eventów, takich jak festiwale, koncerty są do odwołania zakazane w czasie pandemii.
Podsumowując, przepisy, które będziemy stosować do eventu, a także to, czy dany event będzie mógł być zorganizowany stacjonarnie, zależy od rodzaju eventu.

完整的采访内容请访问网站: http://www.meetingplanner.pl/wiedza/prawo/art,54,anna-oban-co-dalej-z-targami-szkoleniami-i-eventami.html

zh_CN简体中文

AKRAM ABDULAZIZ

MENA Region Legal Dept.   info@arslanlawfirm.com   tel. +48694838078   tel. +48728989211
Akram 是 Arslan 律师事务所的业务发展经理,拥有超过30年的丰富经验,在英国、迪拜、卡塔尔和波兰担任过多个职位。在加入 Arslan 律师事务所之前的十多年里,他在阿联酋一家律师事务所担任管理职位,积累了丰富的法律和市场经验。

他深谙市场规则,并经常寻找新的商业机会。Akram 具有战略性思维,采用多种举措来推广公司的服务,特别是在资产管理和房地产投资组合管理方面。

Akram 与潜在客户和合作伙伴保持密切联系,跟踪调查并发现公司在法律框架内的新机会。

他精通阿拉伯语和英语。

BESSIE BIAN

tel. +48 792398920   info@arslanlawfirm.com   Wechat: ArslanLawFirm
Bessie Bian 拥有经济学硕士学位。她毕业于罗兹大学的外国人波兰语研究课程,并获得了罗兹大学经济社会学院的硕士学位,以及罗兹大学移民研究中心的波中翻译研究生课程。

她在法庭诉讼中拥有波中翻译的经验。曾在中国财团实施的高速公路建设项目中担任全职翻译。她在职期间参与了多次谈判和法庭争议。在华沙经济学院招生办公室,她负责学生的招生工作,随后担任中方关系顾问。

作为华沙分会波中友好协会的副主席,她积极参与中波交流,并与各级地方政府保持良好关系。

GABRIELA MARCINIAK

WIKTORIA PANEK

她毕业于克拉科夫雅盖隆大学法学与行政学院,在行政程序和司法行政程序系完成了硕士论文。 在学期间,她是法学图书馆协会的成员,并与协会共同组织了多次专业会议,包括全国性学术会议。

通过参加许多法律领域的课程和研讨会,如商法、替代争议解决方法和立法等,她不断深化自己的知识,并参加雅盖隆大学主办的学术会议。她正在积累综合法律服务经验,未来计划成为一名律师。

她热爱美学、摄影和旅行,对心理学、调解和设计也有浓厚兴趣。她精通英语。

ANNA BUCHARZEWSKA

她毕业于华沙大学法学院,在刑事学系完成了关于毒品犯罪刑事学方面的硕士论文。2018年,她顺利通过职业考试并获得了律师资格。她的职业经验主要集中在刑法实体法和程序法,包括经济刑法领域,但她也在民法,包括家庭法方面提供法律援助。

私下里,她是一位热爱动物,尤其是马匹的爱好者,从小就与马结下了不解之缘。她无法想象没有马术的生活。她精通英语。

Katarzyna Kolasa

Biuro w Krakowie  k.kolasa@arslanlawfirm.com
Katarzyna Kolasa 律师自2019年起成为克拉科夫地区律师协会的成员。她毕业于雅盖隆大学法学与行政学院法学专业,同时也是一名重组顾问。

她在克拉科夫的律师事务所积累了丰富的经验,尤其专注于民法、商法、破产法和重组法,以及非传统的债务催收。她拥有丰富的诉讼经验。

她与 Arslan 律师事务所合作,致力于为克拉科夫办公室的客户提供最有效的法律服务。她精通英语。

Agata Fitas

自2007年以来,她一直从事公共采购和公私合作伙伴关系(PPP)问题的研究。2008年至2011年期间,她参与了有关公共采购的立法工作,并协调了区域发展部在波兰和欧盟范围内关于公私合作伙伴关系运作的立法事务。

她成功地完成了数百个公共采购程序。她是《特许经营模式下的公私合作伙伴关系:选定的实际问题》一书的合著者,该书由Wolters Kluwer出版社出版,并且她还撰写了关于公共采购和欧盟资金的多篇出版物。

Anna Arslan

Anna Arslan 律师是华沙律师协会的成员。她毕业于华沙大学法学与行政学院,完成了题为《外国人在波兰领土上开展业务的法律方面》的硕士论文,导师为Dariusz Szafrański博士。她还完成了剑桥大学在华沙大学组织的欧洲和英国法学院课程,并于2017年毕业于华沙经济学院的公司法学院。

在创办Arslan律师事务所之前,她在主要为波兰和外国建筑、金融和运输行业企业提供服务的律师事务所积累了丰富的经验。她专注于企业的全面法律服务,从成立到整个法律事务,包括诉讼、重组、清算和破产。她还为个人客户处理民事、家庭和继承案件。

在创办Arslan律师事务所之前,她与欧洲最大的展览中心之一Ptak Warsaw Expo合作了五年,自2019年起担任执行董事,随后担任总经理。在那里,她获得了关于波兰和国际展览及活动行业的独特知识和经验,现在她将这些经验应用于律师工作中。她深知律师的首要任务是高效并帮助客户实现其商业目标,提供解决方案而不是专注于限制。Anna Arslan 擅长与波兰和外国合作伙伴谈判艰难的合同并解决复杂问题。她精通英语和土耳其语,并且掌握中级西班牙语。她热爱旅行,尤其是中东和亚洲地区。