Co dalej z targami, szkoleniami i eventami?

Mecenas Anna Arslan analizuje Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w zakresie dotyczącym organizacji targów, konferencji, szkoleń i eventów.


I. TARGI, KONFERENCJE ORAZ KONGRESY
Zgodnie z § 1 pkt 8 lit h Rozporządzenia zmianie ulega § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829) do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z), jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W związku z powyższym przepisem, do odwołania, organizowanie targów i konferencji jest dozwolone, ale wyłącznie online.

Należy wskazać, że PKD 82.30.Z dotyczy działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów. Podklasa ta obejmuje: organizację, promocję i/lub zarządzanie imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając zarządzanie i dostarczenie pracowników do obsługi obiektów, w których te imprezy mają miejsce.

Wykładnia literalna tego przepisu oznacza, że zakaz ten obejmuje wszystkich przedsiębiorców oraz inne podmioty, nie tylko takich, których działalność jest określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z. Przedsiębiorca nieprowadzący takiej wyspecjalizowanej działalności, który chciałby przykładowo zorganizować kongres albo targi, może zrobić to jedynie za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Oznacza to również, że nie jest zakazana działalność przedsiębiorców, których główną działalnością jest organizacja targów i konferencji (PKD 82.30.Z), co znaczy, że oprócz przeniesienia organizacji targów, kongresów i konferencji online, mogą oni prowadzić inną działalność.
Przypominam również, że jeśli przedsiębiorca nie ma zgłoszonego danego rodzaju działalności, nie oznacza to, że nie może go prowadzić. W przypadku osób prowadzących działalność jednoosobową, mają oni siedem dni na zgłoszenie zmiany PKD w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w postaci spółek osobowych oraz kapitałowych mają również siedem dni na wprowadzenie zmian w umowach oraz aktach założycielskich spółek, a następnie dokonanie zgłoszenia zmian do rejestru przedsiębiorców KRS.

II. SZKOLENIA
Rozporządzenie nie odnosi się wprost do organizacji szkoleń. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, szkolenie, to cykl wykładów z jakiegoś przedmiotu, zorganizowanych w celu uzupełnienia czyjegoś wykształcenia lub czyichś wiadomości z jakiejś dziedziny.
Należy więc rozważyć, czy w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie wskazana w § 1 pkt 17 lit d Rozporządzenia zmiana § 28 ust. 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), która stanowi, że do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń (czyli takich, których maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;”), w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
2) imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.

Po pierwsze należy odpowiedzieć na pytanie, czy szkolenie jest zgromadzeniem innym niż to wskazane w ust. 1. Powołując się na opinię prawną z dnia 25 października 2020 r. w sprawie ograniczenia działalności gastronomicznej i działalności hoteli w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 dr Karoliny Tetłak, która wskazała w niej, że „Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, wyrażenie „zgromadzenie” oznacza:

  • spotkanie wielu osób poświęcone omawianiu jakichś spraw
  • dużą grupę osób zebranych w jakimś miejscu
  • grupę ludzi związanych ślubami i żyjących według ściśle określonych zasad religijnych
  • grupę ludzi reprezentujących jakąś społeczność i sprawujących władzę w jej imieniu.


Najszerszy zakres ma sposób rozumienia pojęcia zgromadzenia wskazany w pkt. 2 jako duża grupa osób zebranych w jakimś miejscu. Przyjmując najszersze rozumienie, należy uznać, że zakazano wszelkich zebrań dużych grup osób w celach innych niż spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe, dla których nie określono limitu uczestników, a także imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie (czyli spotkanie domowe).

Kwestia, którą należy sprawdzić, to czy szkolenie nie będzie stanowiło spotkania lub zebrania służbowego, dla którego przewidziane jest wyłączenie stosowania § 28 ust. 9 rozporządzenia. Biorąc pod uwagę powołaną powyżej definicję szkolenia, należy uznać, że w sytuacji, kiedy szkolenie dotyczy uzupełnienia wiedzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub zawodowych, będzie wtedy stanowiło wyjątek wskazany w Rozporządzeniu.
Oznacza to, że Rozporządzenie nie ogranicza spotkań służbowych jedynie do formy online oraz spotkania te nie podlegają również ograniczeniom ilościowym. Tym samym, szkolenia organizowane w związku z wykonywaniem czynności służbowych lub zawodowych mogą nadal się odbywać.

Powstaje pytanie, jaki jest limit osób, które mogą uczestniczyć w szkoleniach, które mogą odbywać się stacjonarnie? Ustawodawca wprowadził limit 20 osób na imprezach i spotkaniach w miejscu zamieszkania lub pobytu (§ 28 ust. 9 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii), a nie wprowadził takiego limitu w spotkaniach służbowych. Konsekwencją tego jest więc brak limitu osób uczestniczących w spotkaniach lub zebraniach służbowych i zawodowych. Wobec powyższego, na szkoleniach, które są spotkaniami służbowym nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę osób uczestniczących.

III. EVENTY
W przypadku eventów, podobnie jak w przypadku szkoleń, brak jest ścisłego odwołania się w Rozporządzeniu do tego typu wydarzeń.
Definicja eventu nie została wprost określona w polskim ustawodawstwie. Sformułowanie event generalnie zastępuje się polskim słowem – wydarzenie. Tak również wskazuje się w Słowniku Języka Polskiego. Natomiast w „Dobrym Słowniku” możemy znaleźć następującą definicję: Event to zorganizowane wydarzenie służące jakiemuś celowi, łączące zwykle elementy zabawy, rekreacji i nauki, mające opracowany program, angażujące wykonawców, sponsorów, patronów, media itp. Wydaje się, że jest to bardzo dobra i wyczerpująca definicja, ponieważ samo polskie słowo „wydarzenie” nie oddaje zorganizowanego oraz celowego charakteru eventu.

Kluczowe w kwestii rozważenia, czy i w jakim zakresie eventy mogą odbywać się w dobie pandemii koronawirusa stacjonarnie, jest podzielenie zagadnienia event, na kilka jego rodzajów. Mianowicie, od rodzaju eventu zależeć będzie możliwość jego organizacji w trybie stacjonarnym.

Jeśli event przyjmie formę: targów, wystaw, konferencji, według zmienionego § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), będzie mógł odbywać się wyłącznie online.

Jeśli natomiast event będzie miał formę spotkania służbowego, wówczas na podstawie § 28 ust. 9 będzie mógł się odbyć stacjonarnie z zachowaniem reżimów sanitarnych (maseczki, dezynfekcja dłoni).
Organizacja niektórych eventów, takich jak festiwale, koncerty są do odwołania zakazane w czasie pandemii.
Podsumowując, przepisy, które będziemy stosować do eventu, a także to, czy dany event będzie mógł być zorganizowany stacjonarnie, zależy od rodzaju eventu.

المقابلة الكاملة متاحة على الموقع: http://www.meetingplanner.pl/wiedza/prawo/art,54,anna-oban-co-dalej-z-targami-szkoleniami-i-eventami.html

arالعربية

AKRAM ABDULAZIZ

MENA Region Legal Dept.   info@arslanlawfirm.com   tel. +48694838078   tel. +48728989211
أكرم هو مدير تطوير الأعمال في شركة Arslan Law Firm. يمتلك أكثر من 30 عامًا من الخبرة التي اكتسبها في مناصب في المملكة المتحدة ودبي وقطر وبولندا. قبل انضمامه إلى شركة Arslan Law Firm، شغل منصبًا إداريًا في شركة قانونية مقرها الإمارات العربية المتحدة لمدة تزيد عن عشر سنوات، مما منحه معرفة وخبرة واسعة في القضايا القانونية وسوق المنطقة.

يفهم أكرم جيدًا المبادئ السوقية ويبحث بانتظام عن فرص عمل جديدة. يتبنى أكرم نهجًا استراتيجيًا ويستخدم العديد من المبادرات عند تحديد طرق الترويج لخدمات الشركة، خاصة في مجال إدارة الأصول والمحافظ العقارية.

أكرم على اتصال دائم بالعملاء المحتملين والشركاء، ويتابع التحقيقات ويكتشف الفرص الجديدة للشركة في الإطار القانوني.

يجيد أكرم اللغتين العربية والإنجليزية بطلاقة.

BESSIE BIAN

tel. +48 792398920   info@arslanlawfirm.com   Wechat: ArslanLawFirm
بيسي بيان حاصلة على درجة الماجستير في العلوم الاقتصادية. أكملت دراسة اللغة البولندية للأجانب في جامعة لودز وكذلك درجة الماجستير في كلية الاقتصاد وعلم الاجتماع بجامعة لودز، وكذلك الدراسات العليا في الترجمة في مجال اللغات البولندية الصينية في مركز دراسات الهجرة بجامعة لودز.

تمتلك خبرة في الترجمة البولندية الصينية في الإجراءات القضائية. شغلت وظيفة مترجم بدوام كامل في مشروع بناء الطريق السريع، الذي تم تنفيذه من قبل كونسورتيوم صيني. كجزء من مهامها الوظيفية، شاركت في العديد من المفاوضات والنزاعات القضائية. في مكتب التوظيف بكلية التجارة الرئيسية في وارسو، كانت مسؤولة عن توظيف الطلاب، ثم شغلت منصب مستشار العلاقات مع الصين.

بصفتها نائبة رئيس فرع وارسو لجمعية الصداقة البولندية الصينية، تشارك بنشاط في التبادل بين بولندا والصين وتحافظ على علاقات جيدة مع الحكومات المحلية على جميع المستويات.

GABRIELA MARCINIAK

WIKTORIA PANEK

خريجة دراسات القانون النظامية في كلية الحقوق والإدارة بجامعة جاجيلونيان في كراكوف. دافعت عن رسالة الماجستير في قسم الإجراءات الإدارية والقضائية الإدارية. خلال دراستها، كانت عضوًا في جمعية مكتبة مستمعي القانون، والتي نظمت من خلالها العديد من اللقاءات الأكاديمية، بما في ذلك مؤتمر علمي على مستوى البلاد.

تعمق معرفتها من خلال المشاركة في العديد من الدورات وورش العمل المخصصة لموضوعات واسعة من مختلف مجالات القانون، بما في ذلك القانون التجاري وطرق حل النزاعات البديلة والتشريعات، وكذلك من خلال المشاركة في المؤتمرات العلمية التي تنظم تحت رعاية جامعة جاجيلونيان. هي في طور اكتساب الخبرة في تقديم الخدمات القانونية الشاملة، بهدف الانضمام إلى المحامين "الخضر" في المستقبل.

محبة للجمال، التصوير الفوتوغرافي والسفر. تشمل اهتماماتها علم النفس، الوساطة والتصميم. تجيد اللغة الإنجليزية.

ANNA BUCHARZEWSKA

خريجة دراسات القانون في جامعة وارسو، حيث دافعت عن رسالة الماجستير في قسم علم الجريمة وتناولت موضوعات تتعلق بالجوانب الجنائية للجرائم المرتبطة بالمواد المخدرة. في عام 2018، اجتازت امتحان المهنة بنجاح وحصلت على لقب محامية. ارتبطت خبرتها المهنية بالقانون الجنائي الموضوعي والإجرائي، بما في ذلك القانون الجنائي الاقتصادي، لكنها تقدم أيضًا المساعدة القانونية في مجال القانون المدني، بما في ذلك قانون الأسرة.

على الصعيد الشخصي، هي شغوفة كبيرة بالحيوانات، وخاصة الخيول، التي ارتبطت بها منذ الطفولة. لا تتخيل حياتها بدون الفروسية. تجيد اللغة الإنجليزية.

Katarzyna Kolasa

Biuro w Krakowie  k.kolasa@arslanlawfirm.com
المحامية كاتارزينا كولاسا هي عضو في نقابة المستشارين القانونيين الإقليمية في كراكوف منذ عام 2019. خريجة كلية الحقوق والإدارة بجامعة جاجيلونيان بتخصص القانون. هي أيضًا مستشارة إعادة هيكلة.

اكتسبت خبرتها في مكاتب المحاماة في كراكوف. تتخصص بشكل خاص في القانون المدني والتجاري والإفلاس وإعادة الهيكلة وكذلك تحصيل الديون بطرق غير تقليدية. تمتلك خبرة واسعة في الإجراءات القضائية.

تتعاون مع مكتب المحاماة Arslan Law Firm لضمان تقديم أفضل خدمة قانونية للعملاء في مكتب كراكوف. تجيد اللغة الإنجليزية.

Agata Fitas

منذ عام 2007، تتعامل مع قضايا المناقصات العامة والشراكة بين القطاعين العام والخاص. في الفترة من 2008 إلى 2011، شاركت في الأعمال التشريعية المتعلقة بالمناقصات العامة ونسقت أنشطة وزارة التنمية الإقليمية في مجال القضايا التشريعية المتعلقة بعمل الشراكة بين القطاعين العام والخاص في بولندا والاتحاد الأوروبي.

لقد نجحت في تنفيذ عدة مئات من إجراءات المناقصات العامة. وهي المؤلفة المشاركة لكتاب "الشراكة بين القطاعين العام والخاص في النموذج الامتيازي. قضايا عملية مختارة" الذي نشرته دار نشر Wolters Kluwer، ومؤلفة منشورات في مجال المناقصات العامة والتمويل من موارد الاتحاد الأوروبي.

Anna Arslan

المحامية آنا أرسلان عضو في نقابة المحامين في وارسو. هي خريجة دراسات القانون النظامية في كلية الحقوق والإدارة بجامعة وارسو، حيث دافعت عن رسالة الماجستير بعنوان "الجوانب القانونية لممارسة الأنشطة التجارية من قبل الأجانب في الأراضي البولندية" تحت إشراف الدكتور داريوش شافرانسكي. أكملت أيضًا مدرسة القانون الأوروبي والإنجليزي التي نظمتها جامعة كامبريدج في جامعة وارسو. في عام 2017، أكملت مدرسة قانون الشركات في المدرسة الرئيسية للتجارة في وارسو.

قبل تأسيس مكتب المحاماة Arslan Law Firm، اكتسبت خبرة في مكاتب المحاماة التي تركزت أساسًا على تقديم الخدمات لرجال الأعمال البولنديين والأجانب في مجالات البناء والتمويل والنقل. تتخصص في تقديم الخدمات القانونية الشاملة لرجال الأعمال، بدءًا من التأسيس، مرورًا بكافة الخدمات القانونية للنشاط التجاري، بما في ذلك النزاعات القضائية والتحولات، وكذلك التصفية والإفلاس. كما تقدم الخدمات للعملاء الأفراد في القضايا المدنية والعائلية والميراث.

قبل تأسيس مكتب Arslan Law Firm، تعاونت لمدة خمس سنوات مع Ptak Warsaw Expo، أحد أكبر مراكز المعارض في هذه الجزء من أوروبا، حيث كانت المدير التنفيذي منذ عام 2019، ثم المدير العام. اكتسبت هناك معرفة وخبرة فريدة في صناعة المعارض والأحداث البولندية والدولية، والتي تستخدمها الآن في عملها كمحامية. تعرف أن المحامي يجب أن يكون فعالًا بشكل أساسي ويسعى لتحقيق الهدف التجاري لعملائه من خلال تقديم الحلول، بدلاً من التركيز على القيود. تتخصص آنا أرسلان في التفاوض على العقود الصعبة مع الشركاء البولنديين والأجانب وحل المواقف الإشكالية. تجيد اللغة الإنجليزية والتركية، وتستخدم اللغة الإسبانية بمستوى متوسط. شغفها هو السفر، خاصة إلى الشرق الأوسط وآسيا.