Co dalej z targami, szkoleniami i eventami?

Mecenas Anna Arslan analizuje Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w zakresie dotyczącym organizacji targów, konferencji, szkoleń i eventów.


I. TARGI, KONFERENCJE ORAZ KONGRESY
Zgodnie z § 1 pkt 8 lit h Rozporządzenia zmianie ulega § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829) do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z), jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W związku z powyższym przepisem, do odwołania, organizowanie targów i konferencji jest dozwolone, ale wyłącznie online.

Należy wskazać, że PKD 82.30.Z dotyczy działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów. Podklasa ta obejmuje: organizację, promocję i/lub zarządzanie imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając zarządzanie i dostarczenie pracowników do obsługi obiektów, w których te imprezy mają miejsce.

Wykładnia literalna tego przepisu oznacza, że zakaz ten obejmuje wszystkich przedsiębiorców oraz inne podmioty, nie tylko takich, których działalność jest określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z. Przedsiębiorca nieprowadzący takiej wyspecjalizowanej działalności, który chciałby przykładowo zorganizować kongres albo targi, może zrobić to jedynie za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Oznacza to również, że nie jest zakazana działalność przedsiębiorców, których główną działalnością jest organizacja targów i konferencji (PKD 82.30.Z), co znaczy, że oprócz przeniesienia organizacji targów, kongresów i konferencji online, mogą oni prowadzić inną działalność.
Przypominam również, że jeśli przedsiębiorca nie ma zgłoszonego danego rodzaju działalności, nie oznacza to, że nie może go prowadzić. W przypadku osób prowadzących działalność jednoosobową, mają oni siedem dni na zgłoszenie zmiany PKD w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w postaci spółek osobowych oraz kapitałowych mają również siedem dni na wprowadzenie zmian w umowach oraz aktach założycielskich spółek, a następnie dokonanie zgłoszenia zmian do rejestru przedsiębiorców KRS.

II. SZKOLENIA
Rozporządzenie nie odnosi się wprost do organizacji szkoleń. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, szkolenie, to cykl wykładów z jakiegoś przedmiotu, zorganizowanych w celu uzupełnienia czyjegoś wykształcenia lub czyichś wiadomości z jakiejś dziedziny.
Należy więc rozważyć, czy w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie wskazana w § 1 pkt 17 lit d Rozporządzenia zmiana § 28 ust. 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), która stanowi, że do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń (czyli takich, których maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;”), w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
2) imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.

Po pierwsze należy odpowiedzieć na pytanie, czy szkolenie jest zgromadzeniem innym niż to wskazane w ust. 1. Powołując się na opinię prawną z dnia 25 października 2020 r. w sprawie ograniczenia działalności gastronomicznej i działalności hoteli w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 dr Karoliny Tetłak, która wskazała w niej, że „Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, wyrażenie „zgromadzenie” oznacza:

  • spotkanie wielu osób poświęcone omawianiu jakichś spraw
  • dużą grupę osób zebranych w jakimś miejscu
  • grupę ludzi związanych ślubami i żyjących według ściśle określonych zasad religijnych
  • grupę ludzi reprezentujących jakąś społeczność i sprawujących władzę w jej imieniu.


Najszerszy zakres ma sposób rozumienia pojęcia zgromadzenia wskazany w pkt. 2 jako duża grupa osób zebranych w jakimś miejscu. Przyjmując najszersze rozumienie, należy uznać, że zakazano wszelkich zebrań dużych grup osób w celach innych niż spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe, dla których nie określono limitu uczestników, a także imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie (czyli spotkanie domowe).

Kwestia, którą należy sprawdzić, to czy szkolenie nie będzie stanowiło spotkania lub zebrania służbowego, dla którego przewidziane jest wyłączenie stosowania § 28 ust. 9 rozporządzenia. Biorąc pod uwagę powołaną powyżej definicję szkolenia, należy uznać, że w sytuacji, kiedy szkolenie dotyczy uzupełnienia wiedzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub zawodowych, będzie wtedy stanowiło wyjątek wskazany w Rozporządzeniu.
Oznacza to, że Rozporządzenie nie ogranicza spotkań służbowych jedynie do formy online oraz spotkania te nie podlegają również ograniczeniom ilościowym. Tym samym, szkolenia organizowane w związku z wykonywaniem czynności służbowych lub zawodowych mogą nadal się odbywać.

Powstaje pytanie, jaki jest limit osób, które mogą uczestniczyć w szkoleniach, które mogą odbywać się stacjonarnie? Ustawodawca wprowadził limit 20 osób na imprezach i spotkaniach w miejscu zamieszkania lub pobytu (§ 28 ust. 9 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii), a nie wprowadził takiego limitu w spotkaniach służbowych. Konsekwencją tego jest więc brak limitu osób uczestniczących w spotkaniach lub zebraniach służbowych i zawodowych. Wobec powyższego, na szkoleniach, które są spotkaniami służbowym nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę osób uczestniczących.

III. EVENTY
W przypadku eventów, podobnie jak w przypadku szkoleń, brak jest ścisłego odwołania się w Rozporządzeniu do tego typu wydarzeń.
Definicja eventu nie została wprost określona w polskim ustawodawstwie. Sformułowanie event generalnie zastępuje się polskim słowem – wydarzenie. Tak również wskazuje się w Słowniku Języka Polskiego. Natomiast w „Dobrym Słowniku” możemy znaleźć następującą definicję: Event to zorganizowane wydarzenie służące jakiemuś celowi, łączące zwykle elementy zabawy, rekreacji i nauki, mające opracowany program, angażujące wykonawców, sponsorów, patronów, media itp. Wydaje się, że jest to bardzo dobra i wyczerpująca definicja, ponieważ samo polskie słowo „wydarzenie” nie oddaje zorganizowanego oraz celowego charakteru eventu.

Kluczowe w kwestii rozważenia, czy i w jakim zakresie eventy mogą odbywać się w dobie pandemii koronawirusa stacjonarnie, jest podzielenie zagadnienia event, na kilka jego rodzajów. Mianowicie, od rodzaju eventu zależeć będzie możliwość jego organizacji w trybie stacjonarnym.

Jeśli event przyjmie formę: targów, wystaw, konferencji, według zmienionego § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), będzie mógł odbywać się wyłącznie online.

Jeśli natomiast event będzie miał formę spotkania służbowego, wówczas na podstawie § 28 ust. 9 będzie mógł się odbyć stacjonarnie z zachowaniem reżimów sanitarnych (maseczki, dezynfekcja dłoni).
Organizacja niektórych eventów, takich jak festiwale, koncerty są do odwołania zakazane w czasie pandemii.
Podsumowując, przepisy, które będziemy stosować do eventu, a także to, czy dany event będzie mógł być zorganizowany stacjonarnie, zależy od rodzaju eventu.

Tüm röportajı şu sitede bulabilirsiniz: http://www.meetingplanner.pl/wiedza/prawo/art,54,anna-oban-co-dalej-z-targami-szkoleniami-i-eventami.html

tr_TRTürkçe

AKRAM ABDULAZIZ

MENA Region Legal Dept.   info@arslanlawfirm.com   tel. +48694838078   tel. +48728989211
Akram, Arslan Law Firm'de iş geliştirme müdürüdür. Birleşik Krallık, Dubai, Katar ve Polonya'da edindiği 30 yılı aşkın deneyime sahiptir. Arslan Law Firm'e katılmadan önce, on yılı aşkın bir süre Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan bir hukuk firmasında yönetici pozisyonunda çalışarak bu hukuki konular ve pazar hakkında geniş bilgi ve deneyim kazanmıştır.

Pazar kurallarını iyi anlar ve rutin olarak yeni iş fırsatları arar. Akram, stratejik bir yaklaşıma sahiptir ve şirketin hizmetlerini özellikle varlık yönetimi ve gayrimenkul portföyü yönetimi alanında tanıtma yollarını belirlerken birçok girişimi kullanır.

Akram, potansiyel müşteriler ve ortaklarla sürekli iletişim halindedir, soruşturmaları takip eder ve yasal çerçevede şirket için yeni fırsatlar keşfeder.

Arapça ve İngilizce dillerini akıcı bir şekilde konuşmaktadır.

BESSIE BIAN

tel. +48 792398920   info@arslanlawfirm.com   Wechat: ArslanLawFirm
Bessie Bian, ekonomi bilimleri yüksek lisans derecesine sahiptir. Łódź Üniversitesi'nde Yabancılar İçin Lehçe Dil Okulu'nu ve Łódź Üniversitesi Ekonomi ve Sosyoloji Fakültesi'nde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca, Łódź Üniversitesi Göç Çalışmaları Merkezi'nde Polonya-Çince çeviri alanında lisansüstü eğitim almıştır.

Mahkeme süreçlerinde Polonya-Çince çeviri konusunda deneyime sahiptir. Çinli bir konsorsiyum tarafından gerçekleştirilen otoyol inşaat projesinde tam zamanlı çevirmen olarak görev yapmıştır. Görevleri arasında birçok müzakere ve mahkeme anlaşmazlıklarına katılmak da bulunmaktaydı. Varşova'daki SGH İşletme Okulu'nun Öğrenci İşleri Ofisi'nde öğrenci alımından sorumlu olmuş ve daha sonra Çin ile ilişkiler danışmanı olarak görev yapmıştır.

Polonya-Çin Dostluk Derneği Varşova Şubesi başkan yardımcısı olarak Polonya ile Çin arasındaki değişimlerde aktif olarak yer almakta ve her seviyedeki yerel yönetimlerle iyi ilişkiler sürdürmektedir.

GABRIELA MARCINIAK

WIKTORIA PANEK

Kraków'daki Jagiellonian Üniversitesi Hukuk ve İdari Bilimler Fakültesi'nden hukuk lisans eğitimini tamamlamıştır. İdari ve Mahkeme İdari Hukuku Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi savunmuştur. Öğrenimi sırasında Hukuk Öğrencileri Kütüphane Derneği'ne üye olmuş ve bu dernekle birlikte birçok bilimsel toplantı, ayrıca ulusal bir bilimsel konferans düzenlemiştir.

Bilgisini ticaret hukuku, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri, mevzuat gibi çeşitli hukuk alanlarında düzenlenen birçok kurs ve atölye çalışmasına katılarak ve Jagiellonian Üniversitesi himayesinde düzenlenen bilimsel konferanslara katılarak derinleştirmektedir. Gelecekte "yeşil" hukukçulardan biri olup avukat olmak için kapsamlı hukuki hizmet deneyimi kazanmaktadır.

Estetik, fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. İlgi alanları arasında psikoloji, arabuluculuk ve tasarım bulunmaktadır. İngilizce bilmektedir.

ANNA BUCHARZEWSKA

Varşova Üniversitesi'nde hukuk eğitimini tamamladı, burada Suç Bilimi Anabilim Dalı'nda uyuşturucu maddelerle ilgili suçların kriminalistik yönlerini ele alan yüksek lisans tezini savundu. 2018 yılında mesleki sınavı başarıyla geçerek avukat unvanını aldı. Mesleki deneyimini ceza hukuku, ceza muhakemesi hukuku, ve ceza ticaret hukuku alanlarında geliştirdi, ancak aynı zamanda medeni hukuk, özellikle aile hukuku alanında da hukuki yardım sunmaktadır.

Özel hayatında hayvanlara, özellikle de çocukluğundan beri bağlı olduğu atlara büyük bir tutkuyla bağlıdır. Binicilik olmadan hayatı hayal edememektedir. İngilizce bilmektedir.

Katarzyna Kolasa

Biuro w Krakowie  k.kolasa@arslanlawfirm.com
Avukat Katarzyna Kolasa, 2019 yılından beri Kraków Bölgesel Hukuk Danışmanları Odası üyesidir. Jagiellonian Üniversitesi Hukuk ve İdari Bilimler Fakültesi hukuk bölümünden mezundur. Aynı zamanda bir yeniden yapılandırma danışmanıdır.

Kraków'daki hukuk bürolarında deneyim kazanmıştır. Özellikle medeni hukuk, ticaret hukuku, iflas ve yeniden yapılandırma hukuku ile yaratıcı alacak tahsilatı konularında uzmanlaşmıştır. Geniş dava tecrübesine sahiptir.

Kraków'daki ofiste müşterilere en etkili hukuki hizmeti sağlamak amacıyla Arslan Law Firm ile işbirliği yapmaktadır. İngilizce bilmektedir.

Agata Fitas

2007 yılından beri kamu ihale ve kamu-özel ortaklığı konularıyla ilgilenmektedir. 2008-2011 yılları arasında kamu ihale mevzuatına ilişkin yasama çalışmalarına katılmış ve Polonya ile Avrupa Birliği'nde kamu-özel ortaklığının işleyişine ilişkin yasama konularında Bölgesel Kalkınma Bakanlığı'nın faaliyetlerini koordine etmiştir.

Başarıyla yüzlerce kamu ihale süreci yürütmüştür. Wolters Kluwer yayınevi tarafından yayınlanan "Kamu-Özel Ortaklığı Modelinde İmtiyaz: Seçilmiş Pratik Konular" adlı ders kitabının ortak yazarı ve Avrupa Birliği fonları ve kamu ihaleleri konularında yayınların yazarıdır.

Anna Arslan

Avukat Anna Arslan, Varşova Barosu üyesidir. Varşova Üniversitesi Hukuk ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuş, Dr. Dariusz Szafrański danışmanlığında "Yabancıların Polonya'da Ticari Faaliyetlerde Bulunmasının Hukuki Yönleri" konulu yüksek lisans tezini savunmuştur. Ayrıca Varşova Üniversitesi'nde Cambridge Üniversitesi tarafından düzenlenen Avrupa ve İngiliz Hukuku Okulu'nu tamamlamıştır. 2017 yılında Varşova'daki SGH İşletme Okulu'nda Şirketler Hukuku Okulu'nu bitirmiştir.

Arslan Law Firm Hukuk Bürosu'nu kurmadan önce, ağırlıklı olarak inşaat, finans ve taşımacılık sektörlerinden Polonyalı ve yabancı girişimcilere hizmet veren hukuk bürolarında deneyim kazanmıştır. Girişimcilere kuruluş aşamasından, tüm hukuki hizmetlere, davaların yürütülmesine ve dönüşümlere, ayrıca tasfiye ve iflasa kadar kapsamlı hizmetler sunmaktadır. Ayrıca bireysel müşterilere medeni, aile ve miras davalarında da hizmet vermektedir.

Arslan Law Firm'i kurmadan önce, 5 yıl boyunca Avrupa'nın bu bölgesindeki en büyük fuar merkezlerinden biri olan Ptak Warsaw Expo ile işbirliği yapmış, 2019'dan itibaren İcra Direktörü ve ardından Genel Müdür olarak görev yapmıştır. Burada Polonya ve uluslararası fuar ve etkinlik sektörleri hakkında benzersiz bilgi ve deneyim kazanmış olup, şimdi bu bilgiyi avukatlık kariyerinde kullanmaktadır. Bir avukatın öncelikle etkili olması ve müşterilerinin ticari hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için çözümler sunması gerektiğine inanır, kısıtlamalara odaklanmaz. Anna Arslan, hem Polonyalı hem de yabancı müşterilerle zor sözleşmelerin müzakere edilmesi ve problemli durumların çözülmesi konusunda uzmandır. İngilizce ve Türkçe, orta düzeyde İspanyolca bilmektedir. Tutkusu, özellikle Orta Doğu ve Asya'da seyahat etmektir.