Co dalej z targami, szkoleniami i eventami?

Mecenas Anna Arslan analizuje Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w zakresie dotyczącym organizacji targów, konferencji, szkoleń i eventów.


I. TARGI, KONFERENCJE ORAZ KONGRESY
Zgodnie z § 1 pkt 8 lit h Rozporządzenia zmianie ulega § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829) do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z), jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W związku z powyższym przepisem, do odwołania, organizowanie targów i konferencji jest dozwolone, ale wyłącznie online.

Należy wskazać, że PKD 82.30.Z dotyczy działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów. Podklasa ta obejmuje: organizację, promocję i/lub zarządzanie imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając zarządzanie i dostarczenie pracowników do obsługi obiektów, w których te imprezy mają miejsce.

Wykładnia literalna tego przepisu oznacza, że zakaz ten obejmuje wszystkich przedsiębiorców oraz inne podmioty, nie tylko takich, których działalność jest określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z. Przedsiębiorca nieprowadzący takiej wyspecjalizowanej działalności, który chciałby przykładowo zorganizować kongres albo targi, może zrobić to jedynie za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Oznacza to również, że nie jest zakazana działalność przedsiębiorców, których główną działalnością jest organizacja targów i konferencji (PKD 82.30.Z), co znaczy, że oprócz przeniesienia organizacji targów, kongresów i konferencji online, mogą oni prowadzić inną działalność.
Przypominam również, że jeśli przedsiębiorca nie ma zgłoszonego danego rodzaju działalności, nie oznacza to, że nie może go prowadzić. W przypadku osób prowadzących działalność jednoosobową, mają oni siedem dni na zgłoszenie zmiany PKD w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w postaci spółek osobowych oraz kapitałowych mają również siedem dni na wprowadzenie zmian w umowach oraz aktach założycielskich spółek, a następnie dokonanie zgłoszenia zmian do rejestru przedsiębiorców KRS.

II. SZKOLENIA
Rozporządzenie nie odnosi się wprost do organizacji szkoleń. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, szkolenie, to cykl wykładów z jakiegoś przedmiotu, zorganizowanych w celu uzupełnienia czyjegoś wykształcenia lub czyichś wiadomości z jakiejś dziedziny.
Należy więc rozważyć, czy w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie wskazana w § 1 pkt 17 lit d Rozporządzenia zmiana § 28 ust. 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), która stanowi, że do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń (czyli takich, których maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;”), w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
2) imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.

Po pierwsze należy odpowiedzieć na pytanie, czy szkolenie jest zgromadzeniem innym niż to wskazane w ust. 1. Powołując się na opinię prawną z dnia 25 października 2020 r. w sprawie ograniczenia działalności gastronomicznej i działalności hoteli w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 dr Karoliny Tetłak, która wskazała w niej, że „Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, wyrażenie „zgromadzenie” oznacza:

  • spotkanie wielu osób poświęcone omawianiu jakichś spraw
  • dużą grupę osób zebranych w jakimś miejscu
  • grupę ludzi związanych ślubami i żyjących według ściśle określonych zasad religijnych
  • grupę ludzi reprezentujących jakąś społeczność i sprawujących władzę w jej imieniu.


Najszerszy zakres ma sposób rozumienia pojęcia zgromadzenia wskazany w pkt. 2 jako duża grupa osób zebranych w jakimś miejscu. Przyjmując najszersze rozumienie, należy uznać, że zakazano wszelkich zebrań dużych grup osób w celach innych niż spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe, dla których nie określono limitu uczestników, a także imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie (czyli spotkanie domowe).

Kwestia, którą należy sprawdzić, to czy szkolenie nie będzie stanowiło spotkania lub zebrania służbowego, dla którego przewidziane jest wyłączenie stosowania § 28 ust. 9 rozporządzenia. Biorąc pod uwagę powołaną powyżej definicję szkolenia, należy uznać, że w sytuacji, kiedy szkolenie dotyczy uzupełnienia wiedzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub zawodowych, będzie wtedy stanowiło wyjątek wskazany w Rozporządzeniu.
Oznacza to, że Rozporządzenie nie ogranicza spotkań służbowych jedynie do formy online oraz spotkania te nie podlegają również ograniczeniom ilościowym. Tym samym, szkolenia organizowane w związku z wykonywaniem czynności służbowych lub zawodowych mogą nadal się odbywać.

Powstaje pytanie, jaki jest limit osób, które mogą uczestniczyć w szkoleniach, które mogą odbywać się stacjonarnie? Ustawodawca wprowadził limit 20 osób na imprezach i spotkaniach w miejscu zamieszkania lub pobytu (§ 28 ust. 9 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii), a nie wprowadził takiego limitu w spotkaniach służbowych. Konsekwencją tego jest więc brak limitu osób uczestniczących w spotkaniach lub zebraniach służbowych i zawodowych. Wobec powyższego, na szkoleniach, które są spotkaniami służbowym nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę osób uczestniczących.

III. EVENTY
W przypadku eventów, podobnie jak w przypadku szkoleń, brak jest ścisłego odwołania się w Rozporządzeniu do tego typu wydarzeń.
Definicja eventu nie została wprost określona w polskim ustawodawstwie. Sformułowanie event generalnie zastępuje się polskim słowem – wydarzenie. Tak również wskazuje się w Słowniku Języka Polskiego. Natomiast w „Dobrym Słowniku” możemy znaleźć następującą definicję: Event to zorganizowane wydarzenie służące jakiemuś celowi, łączące zwykle elementy zabawy, rekreacji i nauki, mające opracowany program, angażujące wykonawców, sponsorów, patronów, media itp. Wydaje się, że jest to bardzo dobra i wyczerpująca definicja, ponieważ samo polskie słowo „wydarzenie” nie oddaje zorganizowanego oraz celowego charakteru eventu.

Kluczowe w kwestii rozważenia, czy i w jakim zakresie eventy mogą odbywać się w dobie pandemii koronawirusa stacjonarnie, jest podzielenie zagadnienia event, na kilka jego rodzajów. Mianowicie, od rodzaju eventu zależeć będzie możliwość jego organizacji w trybie stacjonarnym.

Jeśli event przyjmie formę: targów, wystaw, konferencji, według zmienionego § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), będzie mógł odbywać się wyłącznie online.

Jeśli natomiast event będzie miał formę spotkania służbowego, wówczas na podstawie § 28 ust. 9 będzie mógł się odbyć stacjonarnie z zachowaniem reżimów sanitarnych (maseczki, dezynfekcja dłoni).
Organizacja niektórych eventów, takich jak festiwale, koncerty są do odwołania zakazane w czasie pandemii.
Podsumowując, przepisy, które będziemy stosować do eventu, a także to, czy dany event będzie mógł być zorganizowany stacjonarnie, zależy od rodzaju eventu.

La entrevista completa está disponible en el sitio web: http://www.meetingplanner.pl/wiedza/prawo/art,54,anna-oban-co-dalej-z-targami-szkoleniami-i-eventami.html

es_ESEspañol

AKRAM ABDULAZIZ

MENA Region Legal Dept.   info@arslanlawfirm.com   tel. +48694838078   tel. +48728989211
Akram es el gerente de desarrollo comercial en Arslan Law Firm. Tiene más de 30 años de experiencia adquirida en puestos en el Reino Unido, Dubái, Catar y Polonia. Durante más de diez años, antes de unirse a Arslan Law Firm, ocupó un puesto directivo en una firma legal con sede en los Emiratos Árabes Unidos, lo que le ha proporcionado un amplio conocimiento y experiencia en cuestiones legales y en el mercado.

Comprende bien las reglas del mercado y busca de manera rutinaria nuevas oportunidades comerciales. Akram tiene un enfoque estratégico y utiliza muchas iniciativas al determinar formas de promocionar los servicios de la firma, especialmente en la gestión de patrimonios y carteras de bienes raíces.

Akram está en contacto constante con clientes y socios potenciales, sigue investigaciones y descubre nuevas oportunidades para la firma dentro del marco legal.

Habla con fluidez árabe e inglés.

BESSIE BIAN

tel. +48 792398920   info@arslanlawfirm.com   Wechat: ArslanLawFirm
Bessie Bian tiene una maestría en Ciencias Económicas. Completó el Curso de Lengua Polaca para Extranjeros de la Universidad de Łódź y estudios de maestría en la Facultad de Economía y Sociología de la misma universidad, así como estudios de posgrado en traducción polaco-china en el Centro de Estudios Migratorios de la Universidad de Łódź.

Tiene experiencia en traducción polaco-china en procedimientos judiciales. Desempeñó el cargo de traductora a tiempo completo en un proyecto de construcción de autopistas realizado por un consorcio chino. Como parte de sus responsabilidades laborales, participó en numerosas negociaciones y disputas judiciales. En la Oficina de Admisiones de la Escuela de Economía de Varsovia, fue responsable de la admisión de estudiantes y posteriormente se desempeñó como asesora de relaciones con China.

Como vicepresidenta de la Rama de Varsovia de la Sociedad de Amistad Polaco-China, participa activamente en el intercambio entre Polonia y China y mantiene buenas relaciones con las administraciones locales a todos los niveles.

GABRIELA MARCINIAK

WIKTORIA PANEK

Graduada en estudios de derecho a tiempo completo en la Facultad de Derecho y Administración de la Universidad Jaguelónica en Cracovia. Defendió su tesis de maestría en el Departamento de Procedimiento Administrativo y Judicial Administrativo. Durante sus estudios, fue miembro de la Sociedad de la Biblioteca de Estudiantes de Derecho, con la cual organizó numerosos eventos académicos, incluida una conferencia científica nacional.

Continúa ampliando sus conocimientos participando en numerosos cursos y talleres dedicados a una amplia gama de temas legales, como el derecho comercial, métodos alternativos de resolución de disputas y legislación, y asistiendo a conferencias científicas organizadas bajo el patrocinio de la Universidad Jaguelónica. Está en proceso de adquirir experiencia en servicios legales integrales para en el futuro unirse a los "verdes" y convertirse en abogada.

Aficionada a la estética, la fotografía y los viajes. Sus intereses incluyen la psicología, la mediación y el diseño. Habla inglés.

ANNA BUCHARZEWSKA

Graduada en estudios de derecho en la Universidad de Varsovia, donde defendió su tesis de maestría en el Departamento de Criminalística, abordando temas relacionados con los aspectos criminalísticos de los delitos relacionados con estupefacientes. En 2018 aprobó el examen profesional con éxito y obtuvo el título de abogada. Su experiencia profesional está relacionada con el derecho penal sustantivo y procesal, incluyendo el derecho penal económico, pero también presta asistencia legal en el ámbito del derecho civil, incluyendo el derecho de familia.

En su vida privada, es una gran apasionada de los animales, especialmente de los caballos, con los que ha estado vinculada desde su infancia. No puede imaginar su vida sin la equitación. Habla inglés.

Katarzyna Kolasa

Biuro w Krakowie  k.kolasa@arslanlawfirm.com
La Abogada Katarzyna Kolasa es miembro del Colegio de Abogados de Distrito de Cracovia desde 2019. Es graduada de la Facultad de Derecho y Administración de la Universidad Jaguelónica en la carrera de derecho. También es asesora de reestructuración.

Ha adquirido experiencia en despachos de abogados en Cracovia. Se especializa en derecho civil, comercial, de quiebras y reestructuraciones, así como en la recuperación de deudas no convencional. Posee una amplia experiencia procesal.

Colabora con Arslan Law Firm para asegurar el servicio legal más eficaz a los clientes en la oficina de Cracovia. Habla inglés.

Agata Fitas

Desde 2007, se ha dedicado a cuestiones de contratos públicos y asociaciones público-privadas. Entre 2008 y 2011, participó en trabajos legislativos sobre contratos públicos y coordinó las acciones del Ministerio de Desarrollo Regional en temas legislativos relacionados con el funcionamiento de las asociaciones público-privadas en Polonia y la Unión Europea.

Ha llevado a cabo con éxito varios cientos de procedimientos de contratación pública. Es coautora del manual "Asociaciones público-privadas en el modelo de concesión. Aspectos prácticos seleccionados" publicado por Wolters Kluwer, y autora de publicaciones sobre contratos públicos y fondos procedentes de la Unión Europea.

Anna Arslan

La abogada Anna Arslan es miembro del Colegio de Abogados de Varsovia. Es graduada en estudios a tiempo completo en la Facultad de Derecho y Administración de la Universidad de Varsovia, donde defendió su tesis de maestría titulada "Aspectos legales de la actividad empresarial de los extranjeros en el territorio de Polonia" bajo la dirección del Dr. Dariusz Szafrański. También completó la Escuela de Derecho Europeo e Inglés organizada por la Universidad de Cambridge en la Universidad de Varsovia. En 2017, se graduó de la Escuela de Derecho Corporativo en la Escuela de Economía de Varsovia.

Antes de fundar Arslan Law Firm, adquirió experiencia en despachos de abogados que se especializaban principalmente en la asesoría a empresarios polacos y extranjeros en los sectores de la construcción, finanzas y transporte. Se especializa en la asesoría integral a empresarios, desde la creación de empresas, pasando por la asesoría legal continua, la gestión de litigios y transformaciones, hasta la liquidación y quiebra. También atiende a clientes individuales en asuntos civiles, familiares y de sucesiones.

Antes de fundar Arslan Law Firm, colaboró durante 5 años con Ptak Warsaw Expo, uno de los mayores centros de exposiciones en esta parte de Europa, donde desde 2019 fue Directora Ejecutiva y luego Directora General. Allí adquirió conocimientos y experiencia únicos sobre la industria de ferias y eventos polaca e internacional, que ahora aplica en su trabajo como abogada. Sabe que un abogado debe ser, ante todo, eficaz y buscar lograr el objetivo comercial de sus clientes, señalando soluciones en lugar de enfocarse en las limitaciones. Anna Arslan se especializa en la negociación de contratos difíciles con contratistas polacos y extranjeros y en la resolución de situaciones problemáticas. Habla inglés y turco, y tiene un nivel intermedio de español. Su pasión son los viajes, especialmente por Oriente Medio y Asia.