Co dalej z targami, szkoleniami i eventami?

Mecenas Anna Arslan analizuje Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w zakresie dotyczącym organizacji targów, konferencji, szkoleń i eventów.


I. TARGI, KONFERENCJE ORAZ KONGRESY
Zgodnie z § 1 pkt 8 lit h Rozporządzenia zmianie ulega § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829) do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z), jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W związku z powyższym przepisem, do odwołania, organizowanie targów i konferencji jest dozwolone, ale wyłącznie online.

Należy wskazać, że PKD 82.30.Z dotyczy działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów. Podklasa ta obejmuje: organizację, promocję i/lub zarządzanie imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając zarządzanie i dostarczenie pracowników do obsługi obiektów, w których te imprezy mają miejsce.

Wykładnia literalna tego przepisu oznacza, że zakaz ten obejmuje wszystkich przedsiębiorców oraz inne podmioty, nie tylko takich, których działalność jest określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z. Przedsiębiorca nieprowadzący takiej wyspecjalizowanej działalności, który chciałby przykładowo zorganizować kongres albo targi, może zrobić to jedynie za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Oznacza to również, że nie jest zakazana działalność przedsiębiorców, których główną działalnością jest organizacja targów i konferencji (PKD 82.30.Z), co znaczy, że oprócz przeniesienia organizacji targów, kongresów i konferencji online, mogą oni prowadzić inną działalność.
Przypominam również, że jeśli przedsiębiorca nie ma zgłoszonego danego rodzaju działalności, nie oznacza to, że nie może go prowadzić. W przypadku osób prowadzących działalność jednoosobową, mają oni siedem dni na zgłoszenie zmiany PKD w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w postaci spółek osobowych oraz kapitałowych mają również siedem dni na wprowadzenie zmian w umowach oraz aktach założycielskich spółek, a następnie dokonanie zgłoszenia zmian do rejestru przedsiębiorców KRS.

II. SZKOLENIA
Rozporządzenie nie odnosi się wprost do organizacji szkoleń. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, szkolenie, to cykl wykładów z jakiegoś przedmiotu, zorganizowanych w celu uzupełnienia czyjegoś wykształcenia lub czyichś wiadomości z jakiejś dziedziny.
Należy więc rozważyć, czy w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie wskazana w § 1 pkt 17 lit d Rozporządzenia zmiana § 28 ust. 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), która stanowi, że do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń (czyli takich, których maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;”), w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
2) imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.

Po pierwsze należy odpowiedzieć na pytanie, czy szkolenie jest zgromadzeniem innym niż to wskazane w ust. 1. Powołując się na opinię prawną z dnia 25 października 2020 r. w sprawie ograniczenia działalności gastronomicznej i działalności hoteli w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 dr Karoliny Tetłak, która wskazała w niej, że „Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, wyrażenie „zgromadzenie” oznacza:

  • spotkanie wielu osób poświęcone omawianiu jakichś spraw
  • dużą grupę osób zebranych w jakimś miejscu
  • grupę ludzi związanych ślubami i żyjących według ściśle określonych zasad religijnych
  • grupę ludzi reprezentujących jakąś społeczność i sprawujących władzę w jej imieniu.


Najszerszy zakres ma sposób rozumienia pojęcia zgromadzenia wskazany w pkt. 2 jako duża grupa osób zebranych w jakimś miejscu. Przyjmując najszersze rozumienie, należy uznać, że zakazano wszelkich zebrań dużych grup osób w celach innych niż spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe, dla których nie określono limitu uczestników, a także imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie (czyli spotkanie domowe).

Kwestia, którą należy sprawdzić, to czy szkolenie nie będzie stanowiło spotkania lub zebrania służbowego, dla którego przewidziane jest wyłączenie stosowania § 28 ust. 9 rozporządzenia. Biorąc pod uwagę powołaną powyżej definicję szkolenia, należy uznać, że w sytuacji, kiedy szkolenie dotyczy uzupełnienia wiedzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub zawodowych, będzie wtedy stanowiło wyjątek wskazany w Rozporządzeniu.
Oznacza to, że Rozporządzenie nie ogranicza spotkań służbowych jedynie do formy online oraz spotkania te nie podlegają również ograniczeniom ilościowym. Tym samym, szkolenia organizowane w związku z wykonywaniem czynności służbowych lub zawodowych mogą nadal się odbywać.

Powstaje pytanie, jaki jest limit osób, które mogą uczestniczyć w szkoleniach, które mogą odbywać się stacjonarnie? Ustawodawca wprowadził limit 20 osób na imprezach i spotkaniach w miejscu zamieszkania lub pobytu (§ 28 ust. 9 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii), a nie wprowadził takiego limitu w spotkaniach służbowych. Konsekwencją tego jest więc brak limitu osób uczestniczących w spotkaniach lub zebraniach służbowych i zawodowych. Wobec powyższego, na szkoleniach, które są spotkaniami służbowym nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę osób uczestniczących.

III. EVENTY
W przypadku eventów, podobnie jak w przypadku szkoleń, brak jest ścisłego odwołania się w Rozporządzeniu do tego typu wydarzeń.
Definicja eventu nie została wprost określona w polskim ustawodawstwie. Sformułowanie event generalnie zastępuje się polskim słowem – wydarzenie. Tak również wskazuje się w Słowniku Języka Polskiego. Natomiast w „Dobrym Słowniku” możemy znaleźć następującą definicję: Event to zorganizowane wydarzenie służące jakiemuś celowi, łączące zwykle elementy zabawy, rekreacji i nauki, mające opracowany program, angażujące wykonawców, sponsorów, patronów, media itp. Wydaje się, że jest to bardzo dobra i wyczerpująca definicja, ponieważ samo polskie słowo „wydarzenie” nie oddaje zorganizowanego oraz celowego charakteru eventu.

Kluczowe w kwestii rozważenia, czy i w jakim zakresie eventy mogą odbywać się w dobie pandemii koronawirusa stacjonarnie, jest podzielenie zagadnienia event, na kilka jego rodzajów. Mianowicie, od rodzaju eventu zależeć będzie możliwość jego organizacji w trybie stacjonarnym.

Jeśli event przyjmie formę: targów, wystaw, konferencji, według zmienionego § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), będzie mógł odbywać się wyłącznie online.

Jeśli natomiast event będzie miał formę spotkania służbowego, wówczas na podstawie § 28 ust. 9 będzie mógł się odbyć stacjonarnie z zachowaniem reżimów sanitarnych (maseczki, dezynfekcja dłoni).
Organizacja niektórych eventów, takich jak festiwale, koncerty są do odwołania zakazane w czasie pandemii.
Podsumowując, przepisy, które będziemy stosować do eventu, a także to, czy dany event będzie mógł być zorganizowany stacjonarnie, zależy od rodzaju eventu.

The full interview is available on the website: http://www.meetingplanner.pl/wiedza/prawo/art,54,anna-oban-co-dalej-z-targami-szkoleniami-i-eventami.html

en_GBEnglish (UK)

AKRAM ABDULAZIZ

MENA Region Legal Dept.   info@arslanlawfirm.com   tel. +48694838078   tel. +48728989211
Akram is a business development manager at Arslan Law Firm. He has over 30 years of experience gained in positions in Greater Poland UK and Dubai, Qatar and Poland. He held a managerial position for over ten years before joining Arslan Law Firm in a law firm based in the United Arab Emirates, thanks to which he has extensive knowledge and experience in these legal and market issues.

He has a strong understanding of market principles and routinely pursues new business opportunities. Akram is strategic and uses a lot initiatives in determining ways to promote the company's services, especially in the field of asset management and real estate portfolio.

Akram is in constant contact with potential clients and partners, follows investigations and discovers new opportunities for the company within the legal framework.

He is fluent in Arabic and English.

BESSIE BIAN

tel. +48 792398920   info@arslanlawfirm.com   Wechat: ArslanLawFirm
Bessie Bian has a master's degree in economics. She graduated from the Polish Language School for Foreigners at the University of Łódź and studies Master's degree at the Faculty of Economics and Sociology of the University of Łódź, as well as postgraduate studies in translation in the field of Polish-Chinese languages ​​at the Center for Migration Studies of the University of Łódź.

She has experience in Polish-Chinese translation in court proceedings. She served as a full-time translator in a highway construction project implemented by a Chinese consortium. As part of her professional duties, she participated in many events negotiations and court disputes. At the Recruitment Office of the Warsaw School of Economics, she was responsible for recruitment students, and then served as an adviser on relations with China.

As vice-chairwoman of the Warsaw Branch of the Polish-Chinese Friendship Society, she is actively involved in exchange between Poland and China and maintains good relations with local governments at all levels.

GABRIELA MARCINIAK

WIKTORIA PANEK

A graduate of full-time legal studies at the Faculty of Law and Administration of the Jagiellonian University in Krakow. She defended her job Master's degree at the Department of Criminal Procedure and Punishment and Judicial Punishment. In a treatise of academic studies to the Society's Circle Law Students' Library, with which she organized many substantive meetings, including a national scientific conference.

She deepens his knowledge by participating in numerous courses and workshops devoted to extensive topics in various fields rights, including commercial law, alternative dispute resolution methods, or legislation, and by participating in scientific conferences organized under the patronage of the Jagiellonian University. She is in the process of gaining experience in comprehensive legal services to in the future, join the "greens" and become a lawyer.

A lover of aesthetics, photography and travel. Her interests include psychology, mediation and design. She speaks the language English

ANNA BUCHARZEWSKA

A graduate of the Faculty of Law at the University of Warsaw, where she defended her master's thesis in the Department of Forensics, addressing issues related to the forensic aspects of drug-related crimes. In 2018, she passed the professional examination with a positive result and obtained the title of attorney. Her professional experience is tied to substantive and procedural criminal law, including economic criminal law, but she also provides legal assistance in the field of civil law, including family law.

Privately, she is a great animal enthusiast, especially of horses, with which she has been connected since childhood. She cannot imagine her life without horseback riding. She is proficient in English.

Katarzyna Kolasa

Biuro w Krakowie  k.kolasa@arslanlawfirm.com
Attorney Katarzyna Kolasa has been a member of the District Chamber of Legal Advisors in Kraków since 2019. She is a graduate of the Faculty of Law and Administration at Jagiellonian University, where she studied law. She is also a restructuring advisor.

She gained her experience in law firms in Krakow. She specializes in civil law, commercial law, bankruptcy and restructuring law, as well as unconventional debt recovery. She has extensive litigation experience.

She collaborates with Arslan Law Firm to provide the most effective legal services to clients in the Krakow office. She is proficient in English.

Agata Fitas

Since 2007, she has been involved in public procurement and public-private partnerships. From 2008 to 2011, she participated in legislative work related to public procurement and coordinated the actions of the Ministry of Regional Development concerning legislative issues related to the functioning of public-private partnerships in Poland and the European Union.

She has successfully conducted hundreds of public procurement proceedings. She is the co-author of the handbook "Public-Private Partnership in the Concession Model: Selected Practical Issues," published by Wolters Kluwer, and the author of publications on public procurement and funds from the European Union.

Anna Arslan

Attorney Anna Arslan is a member of the Bar Association in Warsaw. She is a graduate of the full-time studies at the Faculty of Law and Administration at the University of Warsaw, where she defended her master's thesis on "Legal Aspects of Conducting Business Activity by Foreigners in Poland" under the supervision of Dr. Dariusz Szafrański. She also completed the School of European and English Law organized by Cambridge University at the University of Warsaw. In 2017, she graduated from the School of Corporate Law at the Warsaw School of Economics.

Before founding Arslan Law Firm, she gained experience in law firms primarily serving Polish and foreign entrepreneurs in the construction, financial, and transportation sectors. She specializes in comprehensive services for entrepreneurs—from establishment, through all aspects of legal support for business activities, including litigation and transformations, to liquidation and bankruptcy. She also provides legal assistance to individual clients in civil, family, and inheritance matters.

Before founding Arslan Law Firm, she spent five years collaborating with Ptak Warsaw Expo, one of the largest exhibition centers in this part of Europe, where she served as Executive Director from 2019, and later as General Director. There, she gained unique knowledge and experience in the Polish and international trade fair and event industry, which she now applies in her legal work. She understands that a lawyer must be effective and strive to achieve the business goals of their clients, providing solutions rather than focusing on limitations. Anna Arslan specializes in negotiating difficult contracts with both Polish and foreign contractors and resolving problematic situations. She is proficient in English and Turkish, and has an intermediate level of Spanish. Her passion is traveling, especially to the Middle East and Asia.