Co dalej z targami, szkoleniami i eventami?

Mecenas Anna Arslan analizuje Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w zakresie dotyczącym organizacji targów, konferencji, szkoleń i eventów.


I. TARGI, KONFERENCJE ORAZ KONGRESY
Zgodnie z § 1 pkt 8 lit h Rozporządzenia zmianie ulega § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829) do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z), jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W związku z powyższym przepisem, do odwołania, organizowanie targów i konferencji jest dozwolone, ale wyłącznie online.

Należy wskazać, że PKD 82.30.Z dotyczy działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów. Podklasa ta obejmuje: organizację, promocję i/lub zarządzanie imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając zarządzanie i dostarczenie pracowników do obsługi obiektów, w których te imprezy mają miejsce.

Wykładnia literalna tego przepisu oznacza, że zakaz ten obejmuje wszystkich przedsiębiorców oraz inne podmioty, nie tylko takich, których działalność jest określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z. Przedsiębiorca nieprowadzący takiej wyspecjalizowanej działalności, który chciałby przykładowo zorganizować kongres albo targi, może zrobić to jedynie za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Oznacza to również, że nie jest zakazana działalność przedsiębiorców, których główną działalnością jest organizacja targów i konferencji (PKD 82.30.Z), co znaczy, że oprócz przeniesienia organizacji targów, kongresów i konferencji online, mogą oni prowadzić inną działalność.
Przypominam również, że jeśli przedsiębiorca nie ma zgłoszonego danego rodzaju działalności, nie oznacza to, że nie może go prowadzić. W przypadku osób prowadzących działalność jednoosobową, mają oni siedem dni na zgłoszenie zmiany PKD w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w postaci spółek osobowych oraz kapitałowych mają również siedem dni na wprowadzenie zmian w umowach oraz aktach założycielskich spółek, a następnie dokonanie zgłoszenia zmian do rejestru przedsiębiorców KRS.

II. SZKOLENIA
Rozporządzenie nie odnosi się wprost do organizacji szkoleń. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, szkolenie, to cykl wykładów z jakiegoś przedmiotu, zorganizowanych w celu uzupełnienia czyjegoś wykształcenia lub czyichś wiadomości z jakiejś dziedziny.
Należy więc rozważyć, czy w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie wskazana w § 1 pkt 17 lit d Rozporządzenia zmiana § 28 ust. 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), która stanowi, że do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń (czyli takich, których maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;”), w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
2) imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.

Po pierwsze należy odpowiedzieć na pytanie, czy szkolenie jest zgromadzeniem innym niż to wskazane w ust. 1. Powołując się na opinię prawną z dnia 25 października 2020 r. w sprawie ograniczenia działalności gastronomicznej i działalności hoteli w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 dr Karoliny Tetłak, która wskazała w niej, że „Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, wyrażenie „zgromadzenie” oznacza:

  • spotkanie wielu osób poświęcone omawianiu jakichś spraw
  • dużą grupę osób zebranych w jakimś miejscu
  • grupę ludzi związanych ślubami i żyjących według ściśle określonych zasad religijnych
  • grupę ludzi reprezentujących jakąś społeczność i sprawujących władzę w jej imieniu.


Najszerszy zakres ma sposób rozumienia pojęcia zgromadzenia wskazany w pkt. 2 jako duża grupa osób zebranych w jakimś miejscu. Przyjmując najszersze rozumienie, należy uznać, że zakazano wszelkich zebrań dużych grup osób w celach innych niż spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe, dla których nie określono limitu uczestników, a także imprez i spotkań do 20 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie (czyli spotkanie domowe).

Kwestia, którą należy sprawdzić, to czy szkolenie nie będzie stanowiło spotkania lub zebrania służbowego, dla którego przewidziane jest wyłączenie stosowania § 28 ust. 9 rozporządzenia. Biorąc pod uwagę powołaną powyżej definicję szkolenia, należy uznać, że w sytuacji, kiedy szkolenie dotyczy uzupełnienia wiedzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub zawodowych, będzie wtedy stanowiło wyjątek wskazany w Rozporządzeniu.
Oznacza to, że Rozporządzenie nie ogranicza spotkań służbowych jedynie do formy online oraz spotkania te nie podlegają również ograniczeniom ilościowym. Tym samym, szkolenia organizowane w związku z wykonywaniem czynności służbowych lub zawodowych mogą nadal się odbywać.

Powstaje pytanie, jaki jest limit osób, które mogą uczestniczyć w szkoleniach, które mogą odbywać się stacjonarnie? Ustawodawca wprowadził limit 20 osób na imprezach i spotkaniach w miejscu zamieszkania lub pobytu (§ 28 ust. 9 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii), a nie wprowadził takiego limitu w spotkaniach służbowych. Konsekwencją tego jest więc brak limitu osób uczestniczących w spotkaniach lub zebraniach służbowych i zawodowych. Wobec powyższego, na szkoleniach, które są spotkaniami służbowym nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę osób uczestniczących.

III. EVENTY
W przypadku eventów, podobnie jak w przypadku szkoleń, brak jest ścisłego odwołania się w Rozporządzeniu do tego typu wydarzeń.
Definicja eventu nie została wprost określona w polskim ustawodawstwie. Sformułowanie event generalnie zastępuje się polskim słowem – wydarzenie. Tak również wskazuje się w Słowniku Języka Polskiego. Natomiast w „Dobrym Słowniku” możemy znaleźć następującą definicję: Event to zorganizowane wydarzenie służące jakiemuś celowi, łączące zwykle elementy zabawy, rekreacji i nauki, mające opracowany program, angażujące wykonawców, sponsorów, patronów, media itp. Wydaje się, że jest to bardzo dobra i wyczerpująca definicja, ponieważ samo polskie słowo „wydarzenie” nie oddaje zorganizowanego oraz celowego charakteru eventu.

Kluczowe w kwestii rozważenia, czy i w jakim zakresie eventy mogą odbywać się w dobie pandemii koronawirusa stacjonarnie, jest podzielenie zagadnienia event, na kilka jego rodzajów. Mianowicie, od rodzaju eventu zależeć będzie możliwość jego organizacji w trybie stacjonarnym.

Jeśli event przyjmie formę: targów, wystaw, konferencji, według zmienionego § 6 ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, 1797 i 1829), będzie mógł odbywać się wyłącznie online.

Jeśli natomiast event będzie miał formę spotkania służbowego, wówczas na podstawie § 28 ust. 9 będzie mógł się odbyć stacjonarnie z zachowaniem reżimów sanitarnych (maseczki, dezynfekcja dłoni).
Organizacja niektórych eventów, takich jak festiwale, koncerty są do odwołania zakazane w czasie pandemii.
Podsumowując, przepisy, które będziemy stosować do eventu, a także to, czy dany event będzie mógł być zorganizowany stacjonarnie, zależy od rodzaju eventu.

Cały wywiad dostępny na stronie: http://www.meetingplanner.pl/wiedza/prawo/art,54,anna-oban-co-dalej-z-targami-szkoleniami-i-eventami.html

pl_PLPolski

AKRAM ABDULAZIZ

MENA Region Legal Dept.   info@arslanlawfirm.com   tel. +48694838078   tel. +48728989211
Akram jest menedżerem ds. rozwoju biznesu w Arslan Law Firm. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie zdobyte na stanowiskach w Wielkiej Brytanii oraz Dubaju, Katarze i Polsce. Przez ponad dziesięć lat, zanim dołączył do Arslan Law Firm, zajmował kierownicze stanowisko w firmie prawniczej z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dzięki czemu ma bogatą wiedzę i doświadczenie w tych kwestiach prawnych i na rynku.

Dobrze rozumie zasady rynkowe i rutynowo poszukuje nowych możliwości biznesowych. Akram ma strategiczne podejście i wykorzystuje wiele inicjatyw przy określaniu sposobów promowania usług firmy, szczególnie w zakresie zarządzania majątkiem i portfelem nieruchomości.

Akram jest w stałym kontakcie z potencjalnymi klientami i partnerami, śledzi dochodzenia i odkrywa nowe możliwości dla firmy w ramach prawnych.

Biegle włada językiem arabskim i angielskim.

BESSIE BIAN

tel. +48 792398920   info@arslanlawfirm.com   Wechat: ArslanLawFirm
Bessie Bian jest magistrem nauk ekonomicznych. Ukończyła Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego oraz studia Magisterskie na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, jak również studia podyplomowe z tłumaczenia w zakresie języków polski-chiński w Centrum Studiów Migracyjnych Uniwersytetu Łódzkiego.

Posiada doświadczenie w tłumaczeniu polsko- chińskim w postępowaniach sądowych. Pełniła funkcję pełnoetatowego tłumacza w projekcie budowy autostrady, realizowanym przez chińskie konsorcjum. W ramach obowiązków służbowych uczestniczyła w wielu negocjacjach i sporach sądowych. W Biurze Rekrutacji Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie była odpowiedzialna za rekrutację studentów, a następnie pełniła funkcję doradcy ds. stosunków z Chinami.

Jako wiceprzewodnicząca Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej aktywnie angażuje się w wymianę między Polską a Chinami i utrzymuje dobre relacje z samorządami na wszystkich szczeblach.

GABRIELA MARCINIAK

WIKTORIA PANEK

Absolwentka stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obroniła pracę magisterską w Katedrze Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego. W trakcie studiów należała do Koła Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa, z którym organizowała wiele spotkań merytorycznych, w tym ogólnopolską konferencję naukową.

Swoją wiedzę pogłębia poprzez uczestnictwo w licznych kursach i warsztatach poświęconych rozległej tematyce z różnych dziedzin prawa, m.in. prawa handlowego, alternatywnych metod rozwiązywania sporów, czy legislacji, oraz poprzez uczestnictwo w konferencjach naukowych organizowanych pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest w trakcie zdobywania doświadczenia w kompleksowej obsłudze prawnej, by w przyszłości dołączyć do „zielonych” i zostać adwokatem.

Miłośniczka estetyki, fotografii i podróży. Do kręgu jej zainteresowań należy psychologia, mediacja oraz design. Posługuje się językiem angielskim

ANNA BUCHARZEWSKA

Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obroniła pracę magisterską w Katedrze Kryminalistyki poruszającą zagadnienia związane z kryminalistycznymi aspektami przestępstw związanych ze środkami odurzającymi. W 2018 roku złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin zawodowy i uzyskała tytuł adwokata. Swoje doświadczenie zawodowe związała z prawem karnym materialnym oraz procesowym, w tym karno-gospodarczym, ale pomoc prawną świadczy również w zakresie prawa cywilnego, w tym rodzinnego.

Prywatnie wielka pasjonatka zwierząt, a przede wszystkim koni, z którymi związana jest od dziecka. Bez jeździectwa nie wyobraża sobie życia. Posługuje się językiem angielskim.

Katarzyna Kolasa

Biuro w Krakowie  k.kolasa@arslanlawfirm.com
Mecenas Katarzyna Kolasa jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie od 2019 r. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego kierunku prawo. Jest również doradcą restrukturyzacyjnym.

Doświadczenie zdobywała w kancelariach prawniczych w Krakowie. Zajmuje się w szczególności prawem cywilnym, gospodarczym, upadłościowym i restrukturyzacyjnym oraz nieszablonową windykacją wierzytelności. Posiada bogate doświadczenie procesowe.

Współpracuje z Kancelarią Adwokacką Arslan Law Firm celem zapewnienia najskuteczniejszej obsługi prawnej klientom w biurze w Krakowie. Posługuje się językiem angielskim.

Agata Fitas

Od 2007 r. zajmuje się problematyką zamówień publicznych oraz partnerstwa publiczno- prywatnego. W latach 2008-2011 brała udział w pracach legislacyjnych dotyczących zamówień publicznych oraz koordynowała działania Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w zakresie kwestii legislacyjnych dotyczących funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce oraz Unii Europejskiej.

Przeprowadziła z sukcesem kilkaset postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Jest współautorką podręcznika „Partnerstwo publiczno-prywatne w modelu koncesyjnym. Wybrane zagadnienia praktyczne” wydanego przez wydawnictwo Wolters Kluwer oraz autorką publikacji z zakresu zamówień publicznych oraz funduszy pochodzących ze środków Unii Europejskiej.

Anna Arslan

Mecenas Anna Arslan jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Jest absolwentką studiów stacjonarnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obroniła pracę magisterską nt “Prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców na terytorium Polski” pod kierunkiem dr. Dariusza Szafrańskiego. Ukończyła również Szkołę Prawa Europejskiego i Angielskiego organizowaną przez Cambridge University na Uniwersytecie Warszawskim. W 2017 r. ukończyła Szkołę Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Przed założeniem kancelarii Arslan Law Firm Law Firm, zdobywała doświadczenie w kancelariach zajmujących się przede wszystkim obsługą przedsiębiorców polskich i zagranicznych z branży budowlanej, finansowej oraz transportowej. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze przedsiębiorców- od założenia, poprzez całą obsługę prawną działalności w tym prowadzenie sporów sądowych oraz przekształceń jak również likwidacji i upadłości. Zajmuje się również obsługą klientów indywidualnych w sprawach cywilnych, rodzinnych oraz spadkowych.

Przed założeniem kancelarii Arslan Law Firm, 5 lat współpracowała z Ptak Warsaw Expo, jednym z największych ośrodków targowych w tej części Europy, gdzie od 2019 r. była Dyrektorem Wykonawczym, a następnie Dyrektorem Generalnym. Zdobyła tam unikalną wiedzę i doświadczenie na temat polskiej i międzynarodowej branży targowej i eventowej, którą teraz wykorzystuje w pracy prawnika. Wie, że prawnik ma być przede wszystkim skuteczny i dążyć do osiągnięcia celu biznesowego przez swoich klientów, wskazując rozwiązania, a nie skupiając się na ograniczeniach. Anna Arslan specjalizuje się w negocjowaniu trudnych kontraktów z kontrahentami polskimi, jak i zagranicznymi oraz rozwiązywaniu sytuacji problematycznych. Posługuje się językiem angielskim oraz tureckim, w stopniu średniozaawansowanym językiem hiszpańskim. Jej pasją są podróże przede wszystkim po Bliskim Wschodzie oraz Azji.