Procedura rozwodu w Polsce i Turcji

Rozwody w Polsce

  • Wyroki rozwodowe wydane przez sądy państw niebędących członkami UE od dnia 1 lipca 2009 roku są bezpośrednio uznawane przez polskie władze i podlegają jedynie procedurze rejestracji – którą można przeprowadzić w Polsce w urzędzie stanu cywilnego lub za pośrednictwem konsula
  • Wyroki rozwodowe wydane przez sądy państw niebędących członkami UE wydane przed 1 lipca 2009 roku mogą zostać uznane na terytorium RP tylko w wyniku przeprowadzenia postępowania w sądzie okręgowym, właściwym ze względu na obecne lub ostatnie miejsce zameldowania.

1) Na terenie jakiego państwa rozwód
W razie braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa miejsce zamieszkania, a jeżeli małżonkowie nie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa wspólnego miejsca zamieszkania – prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mieli
ostatnio miejsce wspólnego zwykłego pobytu,
jeżeli jedno z nich ma w nim nadal miejsce zwykłego pobytu.


2) Kwestia wspólnych dzieci- alimenty, władza rodzicielska, miejsce zamieszkania dzieci
Co do kwestii władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania wspólnych dzieci czy alimentów, orzeka sąd właściwy w wyroku rozwodowym.
Sąd orzeka alimenty na rzecz dziecka, które są wypłacane na rzecz rodzica, z którym dziecko zamieszkuje na co dzień. Alimenty są zasądzane stosowanie do uzasadnionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych obowiązanego rodzica.

Możliwe jest podwyższenie albo obniżenie alimentów po uzyskaniu wyroku rozwodowego- w tym celu konieczne jest złożenie pozwu do odpowiedniego sądu.

W polskim prawie, przy spełnieniu przesłanek, możliwa jest opieka naprzemienna- dziecko przez okres kilku tygodni albo miesięcy zamieszkuje u każdego z rodziców. Do orzeczenia opieki naprzemiennej niezbędną przesłanką jest porozumienie między rodzicami.

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Może zostać ograniczona albo odebrana, jeśli rodzic zachowuje się nagannie i nie dba o potrzeby dziecka. W prawie polskim możliwe jest udzielenie zabezpieczenia na czas trwania postępowania co do tych alimentów, kontaktów oraz władzy rodzicielskiej.


3) Czy w Polsce rozwód może być dokonany przed notariuszem?
Nie w Polsce jedynie sąd może orzec w wyroku o rozwodzie między małżonkami.

Do orzeczenia rozwodu niezbędne jest ustanie trzech więzi- fizycznej, emocjonalnej i ekonomicznej.

4) Majątek wspólny
Według prawa polskiego wraz z orzeczeniem rozwodu ustaje wspólność majątkowa małżeńska. Małżonkowie mogą chcieć, aby w wyroku rozwodowym podział majątku wspólnego został określony. Jeśli tego nie zrobią w wyroku rozwodowym, mogą zrobić to w oddzielnym postępowaniu sądowym z ustaleniem równych albo nierównych części w majątku wspólnym. Zgodny podział majątku może zostać dokonany również przed notariuszem.

PROCEDURA ROZWODU W TURCJI
Jakie są podstawy prawne do rozwodu w Turcji?
Zgodnie z tureckim prawem cywilnym przyczyny rozwodu w Turcji są rozpatrywane w dwóch kategoriach: ogólne i szczególne przyczyny rozwodu.
Ogólne przyczyny rozwodu: Jest to rozwód z powodu zachwiania fundamentów związku małżeńskiego.

Czym jest zachwianie fundamentów związku małżeńskiego, jaki jest jego zakres i konsekwencje?

Liczba przyczyn, które mogą spowodować zachwianie związku małżeńskiego, nie jest ograniczona. Zakres przyczyn kształtują przede wszystkim orzeczenia Sądu Najwyższego.
Sędzia bierze pod uwagę zeznania stron i świadków, aby ocenić konkretne wydarzenie, a jeśli nie można oczekiwać od co najmniej jednego z małżonków, że będzie prowadził wspólne życie, orzeka rozwód.

Wymieńmy kilka orzeczeń Sądu Najwyższego w tej sprawie:

  1. Nieprzebywanie z małżonką i niewspieranie jej podczas porodu jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2017/5985, wyrok nr 2019/1767).
  2. Często mówienie o swoim byłym partnerze/byłej partnerce: „Byłbym/byłabym szczęśliwszy/szczęśliwsza, gdybym ożenił się z moją byłą/wyszła za mąż za mojego byłego” jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2016/10455, 2018/1521).
  3. Bycie obojętnym na współmałżonka, pozostawienie go samego/jej samej w szczególnych dniach i sytuacjach towarzyskich jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2015/20218, wyrok nr 2016/13513).
  4. Fakt, że osoba pozostająca w związku małżeńskim pokazuje w internecie, że jest singlem, jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2011/20057, wyrok nr 2012/15965).
  5. Powiedzenie „nie kocham cię” do małżonka jest przemocą emocjonalną i jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2014/9432, 2014/20736).

Jak już wspomnieliśmy powyżej, nie można pojedynczo wymienić przyczyn zachwiania fundamentów związku małżeńskiego. Podane wyroki są tylko przykładem.

Szczególne przyczyny rozwodu zostały uregulowane w artykule 161 i dalszych artykułach Kodeksu Cywilnego.

  1. Zdrada: Artykuł 161 – Jeśli jeden z małżonków dopuszcza się zdrady, drugi z małżonków może wnieść sprawę o rozwód.
  2. Próba pozbawienia życia, bardzo złe traktowanie lub poniżające zachowanie: Artykuł 162 –Każdy z małżonków może wnieść sprawę o rozwód w przypadku prób pozbawienia życia, bardzo złego traktowania lub poniżającego zachowania wobec drugiego małżonka.
  3. Popełnienie przestępstwa i prowadzenie niegodnego życia: Artykuł 163- Jeżeli jeden z małżonków popełnia niemoralny czyn lub prowadzi niegodne życie i z tych powodów nie można oczekiwać, że drugi małżonek będzie z nim żył i może on wnieść sprawę o rozwód.
  4. Porzucenie: Artykuł 164 – Jeżeli jeden z małżonków porzucił drugiego, aby nie wywiązywać się z obowiązków wynikających z zawarcia związku małżeńskiego lub nie wrócił do wspólnego miejsca zamieszkania bez uzasadnionej przyczyny, separacja trwała co najmniej sześć miesięcy i sytuacja ta nadal się utrzymuje, a ostrzeżenie sądowe lub notarialne na tę okoliczność pozostało nieskuteczne, porzucony małżonek może wystąpić o rozwód.
  5. Choroba psychiczna: Artykuł 165 – Jeżeli jeden z małżonków jest chory psychicznie i w związku z tym wspólne życie staje się nie do zniesienia dla drugiego małżonka, to małżonek ten może wnieść sprawę o rozwód, pod warunkiem uzyskania oficjalnego zaświadczenia komisji ds. zdrowia stwierdzającego, że choroby nie można wyleczyć.

Czym jest rozwód za porozumieniem stron, jakie są jego warunki?

Zgodnie z prawem, jeśli strony zgodnie występują o orzeczenie rozwodu lub jedna ze stron występuje o orzeczenie rozwodu, a druga strona to żądanie akceptuje, uważa się, że jest to rozwód za porozumieniem stron.

Ze względu na to, że w takim przypadku uważa się, że nastąpiło zachwianie fundamentów związku małżeńskiego, sędzia nie będzie badał tej kwestii. Sędzia musi jednak osobiście wysłuchać stron i stwierdzić, że ich wola została swobodnie wyrażona.

Rozwód za porozumieniem stron mogą wybrać małżonkowie, których związek małżeński trwał co najmniej rok. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, strony podpisują protokół rozwodowy. Protokół ten będzie zawierał regulacje dotyczące skutków finansowych rozwodu oraz sytuacji dzieci. Jednak porozumienie stron w tych kwestiach nie jest wystarczające i protokół ten musi zostać zatwierdzony również przez sędziego.

Sędzia ocenia treść protokołu, biorąc pod uwagę interesy stron i dzieci oraz zmienia postanowienia, które uznaje za nieodpowiednie. Jeśli strony zaakceptują te zmiany, orzeka rozwód.

W przypadku, gdy małżonkowie pozostają w związku małżeńskim krócej niż rok lub oboje nie mogą być obecni w sądzie, możliwy jest rozwód, gdy jeden z małżonków uzna pozew wniesiony przez drugiego z małżonków. W takim przypadku sędzia musi wysłuchać świadków i ocenić, czy można orzec rozwód stron.

PROCES I WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU
W sprawach rozwodowych sądem właściwym jest sąd właściwy dla miejsca zamieszkania jednego z małżonków lub dla miejsca, w którym wspólnie mieszkali przez ostatnie sześć miesięcy poprzedzających wszczęcie sprawy. Właściwymi sądami są sądy rodzinne, w przypadku gdy ich nie ma, sądy cywilne pierwszej instancji.

Kontradyktoryjne sprawy rozwodowe trwają średnio od 4 do 6 rozpraw, a czas przerwy pomiędzy kolejnymi rozprawami wynosi około 3 miesiące. Czas trwania sprawy różni się w zależności od obciążenia sądu, a w przypadku rozwodów za porozumieniem stron proces ten jest naturalnie krótszy. Postępowanie rozwodowe za porozumieniem stron ze wszystkimi warunkami trwa około 1-2 miesięcy. Jakie są warunki ubiegania się o alimenty i odszkodowanie?

Alimenty
Strona, która popadnie w ubóstwo w wyniku rozwodu, może żądać alimentów na czas nieokreślony, proporcjonalnie do możliwości finansowych drugiej strony, w celu utrzymania, pod warunkiem, że jego wina nie jest poważniejsza. Warunkiem jest to, aby wina małżonka, który otrzyma alimenty w okolicznościach, które były powodem do rozwodu, nie była większa. Ta sytuacja została określona w artykule 175 Tureckiego Kodeksu Cywilnego: „Strona, która popadnie w ubóstwo z powodu rozwodu, może żądać alimentów na czas nieokreślony, proporcjonalnie do możliwości finansowych drugiej strony, w celu utrzymania, pod warunkiem, że jego wina nie jest poważniejsza. Nie szuka się winy płatnika alimentacyjnego”.

Oprócz tego sąd może przyznać stronie, której powierzono opiekę nad dzieckiem, alimenty pomocnicze w celu wykorzystania ich dla dobra dziecka. Alimenty pomocnicze to środki pieniężne przyznane na podstawie wyroku rozwodowego w sprawie rozwodowej na opiekę, edukację i inne wydatki wspólnego dziecka, które musi zapłacić małżonek, który nie otrzymał opieki nad wspólnym dzieckiem, małżonkowi, któremu powierzono opiekę nad dzieckiem. Sędzia może zasądzić alimenty na rzecz małoletniego dziecka bez składania wniosku przez stronę. Ponieważ najważniejsza jest tutaj wspólna opieka nad dzieckiem, wina małżonków nie ma żadnego znaczenia.

Odszkodowanie
Strona, której dobra osobiste zostały naruszone w wyniku wydarzeń będących przyczyną rozwodu, może zażądać od drugiej strony, po której leży wina, zapłaty odpowiedniej kwoty pieniężnej tytułem odszkodowania za straty moralne.

  • Strona bez winy lub której wina była mniejsza, a jej obecne lub oczekiwane interesy poniosły szkody w wyniku rozwodu, może żądać od winnej strony odpowiedniego odszkodowania za straty materialne.

Jakie przepisy mają zastosowanie przy podejmowaniu decyzji o pieczy nad dzieckiem?

Podstawową kwestią, która decyduje o tym, komu zostanie przekazana opieka nad dzieckiem w przypadku rozwodów za porozumieniem stron lub kontradyktoryjnych jest interes dziecka. Sędzia analizując wiek, płeć, charakter i życzenia dziecka, a następnie czy będzie miało lepsze życie z matką lub ojcem, decyduje o pieczy nad dzieckiem.

W tym miejscu należy podkreślić, że fakt, że matka nie pracuje, nie przeszkadza jej w uzyskaniu prawa do opieki. Sędzia przeprowadzając niezbędne rozpoznanie określi, kto powinien sprawować opiekę nad dzieckiem.

Podejmując decyzję o pieczy nad dzieckiem, sędzia może dziecku zadawać uzależnione od jego wieku pytania lub może określić opiekę na podstawie oświadczeń pedagoga.

W toku postępowania sędzia może wydać postanowienie o tymczasowej opiece nad dzieckiem. Po zebraniu wszystkich dowodów i wysłuchaniu świadków w czasie trwania procesu, po zakończeniu rozprawy ponownie biorąc pod uwagę dobro dziecka, sędzia zdecyduje, której ze stron zostanie powierzona opieka nad dzieckiem.

W kontradyktoryjnych sprawach rozwodowych ważne jest przeprowadzenie skutecznego procesu sądowego w celu przyznania opieki nad dzieckiem.

zh_CN简体中文

AKRAM ABDULAZIZ

MENA Region Legal Dept.   info@arslanlawfirm.com   tel. +48694838078   tel. +48728989211
Akram 是 Arslan 律师事务所的业务发展经理,拥有超过30年的丰富经验,在英国、迪拜、卡塔尔和波兰担任过多个职位。在加入 Arslan 律师事务所之前的十多年里,他在阿联酋一家律师事务所担任管理职位,积累了丰富的法律和市场经验。

他深谙市场规则,并经常寻找新的商业机会。Akram 具有战略性思维,采用多种举措来推广公司的服务,特别是在资产管理和房地产投资组合管理方面。

Akram 与潜在客户和合作伙伴保持密切联系,跟踪调查并发现公司在法律框架内的新机会。

他精通阿拉伯语和英语。

BESSIE BIAN

tel. +48 792398920   info@arslanlawfirm.com   Wechat: ArslanLawFirm
Bessie Bian 拥有经济学硕士学位。她毕业于罗兹大学的外国人波兰语研究课程,并获得了罗兹大学经济社会学院的硕士学位,以及罗兹大学移民研究中心的波中翻译研究生课程。

她在法庭诉讼中拥有波中翻译的经验。曾在中国财团实施的高速公路建设项目中担任全职翻译。她在职期间参与了多次谈判和法庭争议。在华沙经济学院招生办公室,她负责学生的招生工作,随后担任中方关系顾问。

作为华沙分会波中友好协会的副主席,她积极参与中波交流,并与各级地方政府保持良好关系。

GABRIELA MARCINIAK

WIKTORIA PANEK

她毕业于克拉科夫雅盖隆大学法学与行政学院,在行政程序和司法行政程序系完成了硕士论文。 在学期间,她是法学图书馆协会的成员,并与协会共同组织了多次专业会议,包括全国性学术会议。

通过参加许多法律领域的课程和研讨会,如商法、替代争议解决方法和立法等,她不断深化自己的知识,并参加雅盖隆大学主办的学术会议。她正在积累综合法律服务经验,未来计划成为一名律师。

她热爱美学、摄影和旅行,对心理学、调解和设计也有浓厚兴趣。她精通英语。

ANNA BUCHARZEWSKA

她毕业于华沙大学法学院,在刑事学系完成了关于毒品犯罪刑事学方面的硕士论文。2018年,她顺利通过职业考试并获得了律师资格。她的职业经验主要集中在刑法实体法和程序法,包括经济刑法领域,但她也在民法,包括家庭法方面提供法律援助。

私下里,她是一位热爱动物,尤其是马匹的爱好者,从小就与马结下了不解之缘。她无法想象没有马术的生活。她精通英语。

Katarzyna Kolasa

Biuro w Krakowie  k.kolasa@arslanlawfirm.com
Katarzyna Kolasa 律师自2019年起成为克拉科夫地区律师协会的成员。她毕业于雅盖隆大学法学与行政学院法学专业,同时也是一名重组顾问。

她在克拉科夫的律师事务所积累了丰富的经验,尤其专注于民法、商法、破产法和重组法,以及非传统的债务催收。她拥有丰富的诉讼经验。

她与 Arslan 律师事务所合作,致力于为克拉科夫办公室的客户提供最有效的法律服务。她精通英语。

Agata Fitas

自2007年以来,她一直从事公共采购和公私合作伙伴关系(PPP)问题的研究。2008年至2011年期间,她参与了有关公共采购的立法工作,并协调了区域发展部在波兰和欧盟范围内关于公私合作伙伴关系运作的立法事务。

她成功地完成了数百个公共采购程序。她是《特许经营模式下的公私合作伙伴关系:选定的实际问题》一书的合著者,该书由Wolters Kluwer出版社出版,并且她还撰写了关于公共采购和欧盟资金的多篇出版物。

Anna Arslan

Anna Arslan 律师是华沙律师协会的成员。她毕业于华沙大学法学与行政学院,完成了题为《外国人在波兰领土上开展业务的法律方面》的硕士论文,导师为Dariusz Szafrański博士。她还完成了剑桥大学在华沙大学组织的欧洲和英国法学院课程,并于2017年毕业于华沙经济学院的公司法学院。

在创办Arslan律师事务所之前,她在主要为波兰和外国建筑、金融和运输行业企业提供服务的律师事务所积累了丰富的经验。她专注于企业的全面法律服务,从成立到整个法律事务,包括诉讼、重组、清算和破产。她还为个人客户处理民事、家庭和继承案件。

在创办Arslan律师事务所之前,她与欧洲最大的展览中心之一Ptak Warsaw Expo合作了五年,自2019年起担任执行董事,随后担任总经理。在那里,她获得了关于波兰和国际展览及活动行业的独特知识和经验,现在她将这些经验应用于律师工作中。她深知律师的首要任务是高效并帮助客户实现其商业目标,提供解决方案而不是专注于限制。Anna Arslan 擅长与波兰和外国合作伙伴谈判艰难的合同并解决复杂问题。她精通英语和土耳其语,并且掌握中级西班牙语。她热爱旅行,尤其是中东和亚洲地区。