Procedura rozwodu w Polsce i Turcji

Rozwody w Polsce

  • Wyroki rozwodowe wydane przez sądy państw niebędących członkami UE od dnia 1 lipca 2009 roku są bezpośrednio uznawane przez polskie władze i podlegają jedynie procedurze rejestracji – którą można przeprowadzić w Polsce w urzędzie stanu cywilnego lub za pośrednictwem konsula
  • Wyroki rozwodowe wydane przez sądy państw niebędących członkami UE wydane przed 1 lipca 2009 roku mogą zostać uznane na terytorium RP tylko w wyniku przeprowadzenia postępowania w sądzie okręgowym, właściwym ze względu na obecne lub ostatnie miejsce zameldowania.

1) Na terenie jakiego państwa rozwód
W razie braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa miejsce zamieszkania, a jeżeli małżonkowie nie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa wspólnego miejsca zamieszkania – prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mieli
ostatnio miejsce wspólnego zwykłego pobytu,
jeżeli jedno z nich ma w nim nadal miejsce zwykłego pobytu.


2) Kwestia wspólnych dzieci- alimenty, władza rodzicielska, miejsce zamieszkania dzieci
Co do kwestii władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania wspólnych dzieci czy alimentów, orzeka sąd właściwy w wyroku rozwodowym.
Sąd orzeka alimenty na rzecz dziecka, które są wypłacane na rzecz rodzica, z którym dziecko zamieszkuje na co dzień. Alimenty są zasądzane stosowanie do uzasadnionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych obowiązanego rodzica.

Możliwe jest podwyższenie albo obniżenie alimentów po uzyskaniu wyroku rozwodowego- w tym celu konieczne jest złożenie pozwu do odpowiedniego sądu.

W polskim prawie, przy spełnieniu przesłanek, możliwa jest opieka naprzemienna- dziecko przez okres kilku tygodni albo miesięcy zamieszkuje u każdego z rodziców. Do orzeczenia opieki naprzemiennej niezbędną przesłanką jest porozumienie między rodzicami.

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Może zostać ograniczona albo odebrana, jeśli rodzic zachowuje się nagannie i nie dba o potrzeby dziecka. W prawie polskim możliwe jest udzielenie zabezpieczenia na czas trwania postępowania co do tych alimentów, kontaktów oraz władzy rodzicielskiej.


3) Czy w Polsce rozwód może być dokonany przed notariuszem?
Nie w Polsce jedynie sąd może orzec w wyroku o rozwodzie między małżonkami.

Do orzeczenia rozwodu niezbędne jest ustanie trzech więzi- fizycznej, emocjonalnej i ekonomicznej.

4) Majątek wspólny
Według prawa polskiego wraz z orzeczeniem rozwodu ustaje wspólność majątkowa małżeńska. Małżonkowie mogą chcieć, aby w wyroku rozwodowym podział majątku wspólnego został określony. Jeśli tego nie zrobią w wyroku rozwodowym, mogą zrobić to w oddzielnym postępowaniu sądowym z ustaleniem równych albo nierównych części w majątku wspólnym. Zgodny podział majątku może zostać dokonany również przed notariuszem.

PROCEDURA ROZWODU W TURCJI
Jakie są podstawy prawne do rozwodu w Turcji?
Zgodnie z tureckim prawem cywilnym przyczyny rozwodu w Turcji są rozpatrywane w dwóch kategoriach: ogólne i szczególne przyczyny rozwodu.
Ogólne przyczyny rozwodu: Jest to rozwód z powodu zachwiania fundamentów związku małżeńskiego.

Czym jest zachwianie fundamentów związku małżeńskiego, jaki jest jego zakres i konsekwencje?

Liczba przyczyn, które mogą spowodować zachwianie związku małżeńskiego, nie jest ograniczona. Zakres przyczyn kształtują przede wszystkim orzeczenia Sądu Najwyższego.
Sędzia bierze pod uwagę zeznania stron i świadków, aby ocenić konkretne wydarzenie, a jeśli nie można oczekiwać od co najmniej jednego z małżonków, że będzie prowadził wspólne życie, orzeka rozwód.

Wymieńmy kilka orzeczeń Sądu Najwyższego w tej sprawie:

  1. Nieprzebywanie z małżonką i niewspieranie jej podczas porodu jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2017/5985, wyrok nr 2019/1767).
  2. Często mówienie o swoim byłym partnerze/byłej partnerce: „Byłbym/byłabym szczęśliwszy/szczęśliwsza, gdybym ożenił się z moją byłą/wyszła za mąż za mojego byłego” jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2016/10455, 2018/1521).
  3. Bycie obojętnym na współmałżonka, pozostawienie go samego/jej samej w szczególnych dniach i sytuacjach towarzyskich jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2015/20218, wyrok nr 2016/13513).
  4. Fakt, że osoba pozostająca w związku małżeńskim pokazuje w internecie, że jest singlem, jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2011/20057, wyrok nr 2012/15965).
  5. Powiedzenie „nie kocham cię” do małżonka jest przemocą emocjonalną i jest powodem do rozwodu (Sąd Najwyższy 2. Wydział Cywilny sygn. akt 2014/9432, 2014/20736).

Jak już wspomnieliśmy powyżej, nie można pojedynczo wymienić przyczyn zachwiania fundamentów związku małżeńskiego. Podane wyroki są tylko przykładem.

Szczególne przyczyny rozwodu zostały uregulowane w artykule 161 i dalszych artykułach Kodeksu Cywilnego.

  1. Zdrada: Artykuł 161 – Jeśli jeden z małżonków dopuszcza się zdrady, drugi z małżonków może wnieść sprawę o rozwód.
  2. Próba pozbawienia życia, bardzo złe traktowanie lub poniżające zachowanie: Artykuł 162 –Każdy z małżonków może wnieść sprawę o rozwód w przypadku prób pozbawienia życia, bardzo złego traktowania lub poniżającego zachowania wobec drugiego małżonka.
  3. Popełnienie przestępstwa i prowadzenie niegodnego życia: Artykuł 163- Jeżeli jeden z małżonków popełnia niemoralny czyn lub prowadzi niegodne życie i z tych powodów nie można oczekiwać, że drugi małżonek będzie z nim żył i może on wnieść sprawę o rozwód.
  4. Porzucenie: Artykuł 164 – Jeżeli jeden z małżonków porzucił drugiego, aby nie wywiązywać się z obowiązków wynikających z zawarcia związku małżeńskiego lub nie wrócił do wspólnego miejsca zamieszkania bez uzasadnionej przyczyny, separacja trwała co najmniej sześć miesięcy i sytuacja ta nadal się utrzymuje, a ostrzeżenie sądowe lub notarialne na tę okoliczność pozostało nieskuteczne, porzucony małżonek może wystąpić o rozwód.
  5. Choroba psychiczna: Artykuł 165 – Jeżeli jeden z małżonków jest chory psychicznie i w związku z tym wspólne życie staje się nie do zniesienia dla drugiego małżonka, to małżonek ten może wnieść sprawę o rozwód, pod warunkiem uzyskania oficjalnego zaświadczenia komisji ds. zdrowia stwierdzającego, że choroby nie można wyleczyć.

Czym jest rozwód za porozumieniem stron, jakie są jego warunki?

Zgodnie z prawem, jeśli strony zgodnie występują o orzeczenie rozwodu lub jedna ze stron występuje o orzeczenie rozwodu, a druga strona to żądanie akceptuje, uważa się, że jest to rozwód za porozumieniem stron.

Ze względu na to, że w takim przypadku uważa się, że nastąpiło zachwianie fundamentów związku małżeńskiego, sędzia nie będzie badał tej kwestii. Sędzia musi jednak osobiście wysłuchać stron i stwierdzić, że ich wola została swobodnie wyrażona.

Rozwód za porozumieniem stron mogą wybrać małżonkowie, których związek małżeński trwał co najmniej rok. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, strony podpisują protokół rozwodowy. Protokół ten będzie zawierał regulacje dotyczące skutków finansowych rozwodu oraz sytuacji dzieci. Jednak porozumienie stron w tych kwestiach nie jest wystarczające i protokół ten musi zostać zatwierdzony również przez sędziego.

Sędzia ocenia treść protokołu, biorąc pod uwagę interesy stron i dzieci oraz zmienia postanowienia, które uznaje za nieodpowiednie. Jeśli strony zaakceptują te zmiany, orzeka rozwód.

W przypadku, gdy małżonkowie pozostają w związku małżeńskim krócej niż rok lub oboje nie mogą być obecni w sądzie, możliwy jest rozwód, gdy jeden z małżonków uzna pozew wniesiony przez drugiego z małżonków. W takim przypadku sędzia musi wysłuchać świadków i ocenić, czy można orzec rozwód stron.

PROCES I WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU
W sprawach rozwodowych sądem właściwym jest sąd właściwy dla miejsca zamieszkania jednego z małżonków lub dla miejsca, w którym wspólnie mieszkali przez ostatnie sześć miesięcy poprzedzających wszczęcie sprawy. Właściwymi sądami są sądy rodzinne, w przypadku gdy ich nie ma, sądy cywilne pierwszej instancji.

Kontradyktoryjne sprawy rozwodowe trwają średnio od 4 do 6 rozpraw, a czas przerwy pomiędzy kolejnymi rozprawami wynosi około 3 miesiące. Czas trwania sprawy różni się w zależności od obciążenia sądu, a w przypadku rozwodów za porozumieniem stron proces ten jest naturalnie krótszy. Postępowanie rozwodowe za porozumieniem stron ze wszystkimi warunkami trwa około 1-2 miesięcy. Jakie są warunki ubiegania się o alimenty i odszkodowanie?

Alimenty
Strona, która popadnie w ubóstwo w wyniku rozwodu, może żądać alimentów na czas nieokreślony, proporcjonalnie do możliwości finansowych drugiej strony, w celu utrzymania, pod warunkiem, że jego wina nie jest poważniejsza. Warunkiem jest to, aby wina małżonka, który otrzyma alimenty w okolicznościach, które były powodem do rozwodu, nie była większa. Ta sytuacja została określona w artykule 175 Tureckiego Kodeksu Cywilnego: „Strona, która popadnie w ubóstwo z powodu rozwodu, może żądać alimentów na czas nieokreślony, proporcjonalnie do możliwości finansowych drugiej strony, w celu utrzymania, pod warunkiem, że jego wina nie jest poważniejsza. Nie szuka się winy płatnika alimentacyjnego”.

Oprócz tego sąd może przyznać stronie, której powierzono opiekę nad dzieckiem, alimenty pomocnicze w celu wykorzystania ich dla dobra dziecka. Alimenty pomocnicze to środki pieniężne przyznane na podstawie wyroku rozwodowego w sprawie rozwodowej na opiekę, edukację i inne wydatki wspólnego dziecka, które musi zapłacić małżonek, który nie otrzymał opieki nad wspólnym dzieckiem, małżonkowi, któremu powierzono opiekę nad dzieckiem. Sędzia może zasądzić alimenty na rzecz małoletniego dziecka bez składania wniosku przez stronę. Ponieważ najważniejsza jest tutaj wspólna opieka nad dzieckiem, wina małżonków nie ma żadnego znaczenia.

Odszkodowanie
Strona, której dobra osobiste zostały naruszone w wyniku wydarzeń będących przyczyną rozwodu, może zażądać od drugiej strony, po której leży wina, zapłaty odpowiedniej kwoty pieniężnej tytułem odszkodowania za straty moralne.

  • Strona bez winy lub której wina była mniejsza, a jej obecne lub oczekiwane interesy poniosły szkody w wyniku rozwodu, może żądać od winnej strony odpowiedniego odszkodowania za straty materialne.

Jakie przepisy mają zastosowanie przy podejmowaniu decyzji o pieczy nad dzieckiem?

Podstawową kwestią, która decyduje o tym, komu zostanie przekazana opieka nad dzieckiem w przypadku rozwodów za porozumieniem stron lub kontradyktoryjnych jest interes dziecka. Sędzia analizując wiek, płeć, charakter i życzenia dziecka, a następnie czy będzie miało lepsze życie z matką lub ojcem, decyduje o pieczy nad dzieckiem.

W tym miejscu należy podkreślić, że fakt, że matka nie pracuje, nie przeszkadza jej w uzyskaniu prawa do opieki. Sędzia przeprowadzając niezbędne rozpoznanie określi, kto powinien sprawować opiekę nad dzieckiem.

Podejmując decyzję o pieczy nad dzieckiem, sędzia może dziecku zadawać uzależnione od jego wieku pytania lub może określić opiekę na podstawie oświadczeń pedagoga.

W toku postępowania sędzia może wydać postanowienie o tymczasowej opiece nad dzieckiem. Po zebraniu wszystkich dowodów i wysłuchaniu świadków w czasie trwania procesu, po zakończeniu rozprawy ponownie biorąc pod uwagę dobro dziecka, sędzia zdecyduje, której ze stron zostanie powierzona opieka nad dzieckiem.

W kontradyktoryjnych sprawach rozwodowych ważne jest przeprowadzenie skutecznego procesu sądowego w celu przyznania opieki nad dzieckiem.

arالعربية

AKRAM ABDULAZIZ

MENA Region Legal Dept.   info@arslanlawfirm.com   tel. +48694838078   tel. +48728989211
أكرم هو مدير تطوير الأعمال في شركة Arslan Law Firm. يمتلك أكثر من 30 عامًا من الخبرة التي اكتسبها في مناصب في المملكة المتحدة ودبي وقطر وبولندا. قبل انضمامه إلى شركة Arslan Law Firm، شغل منصبًا إداريًا في شركة قانونية مقرها الإمارات العربية المتحدة لمدة تزيد عن عشر سنوات، مما منحه معرفة وخبرة واسعة في القضايا القانونية وسوق المنطقة.

يفهم أكرم جيدًا المبادئ السوقية ويبحث بانتظام عن فرص عمل جديدة. يتبنى أكرم نهجًا استراتيجيًا ويستخدم العديد من المبادرات عند تحديد طرق الترويج لخدمات الشركة، خاصة في مجال إدارة الأصول والمحافظ العقارية.

أكرم على اتصال دائم بالعملاء المحتملين والشركاء، ويتابع التحقيقات ويكتشف الفرص الجديدة للشركة في الإطار القانوني.

يجيد أكرم اللغتين العربية والإنجليزية بطلاقة.

BESSIE BIAN

tel. +48 792398920   info@arslanlawfirm.com   Wechat: ArslanLawFirm
بيسي بيان حاصلة على درجة الماجستير في العلوم الاقتصادية. أكملت دراسة اللغة البولندية للأجانب في جامعة لودز وكذلك درجة الماجستير في كلية الاقتصاد وعلم الاجتماع بجامعة لودز، وكذلك الدراسات العليا في الترجمة في مجال اللغات البولندية الصينية في مركز دراسات الهجرة بجامعة لودز.

تمتلك خبرة في الترجمة البولندية الصينية في الإجراءات القضائية. شغلت وظيفة مترجم بدوام كامل في مشروع بناء الطريق السريع، الذي تم تنفيذه من قبل كونسورتيوم صيني. كجزء من مهامها الوظيفية، شاركت في العديد من المفاوضات والنزاعات القضائية. في مكتب التوظيف بكلية التجارة الرئيسية في وارسو، كانت مسؤولة عن توظيف الطلاب، ثم شغلت منصب مستشار العلاقات مع الصين.

بصفتها نائبة رئيس فرع وارسو لجمعية الصداقة البولندية الصينية، تشارك بنشاط في التبادل بين بولندا والصين وتحافظ على علاقات جيدة مع الحكومات المحلية على جميع المستويات.

GABRIELA MARCINIAK

WIKTORIA PANEK

خريجة دراسات القانون النظامية في كلية الحقوق والإدارة بجامعة جاجيلونيان في كراكوف. دافعت عن رسالة الماجستير في قسم الإجراءات الإدارية والقضائية الإدارية. خلال دراستها، كانت عضوًا في جمعية مكتبة مستمعي القانون، والتي نظمت من خلالها العديد من اللقاءات الأكاديمية، بما في ذلك مؤتمر علمي على مستوى البلاد.

تعمق معرفتها من خلال المشاركة في العديد من الدورات وورش العمل المخصصة لموضوعات واسعة من مختلف مجالات القانون، بما في ذلك القانون التجاري وطرق حل النزاعات البديلة والتشريعات، وكذلك من خلال المشاركة في المؤتمرات العلمية التي تنظم تحت رعاية جامعة جاجيلونيان. هي في طور اكتساب الخبرة في تقديم الخدمات القانونية الشاملة، بهدف الانضمام إلى المحامين "الخضر" في المستقبل.

محبة للجمال، التصوير الفوتوغرافي والسفر. تشمل اهتماماتها علم النفس، الوساطة والتصميم. تجيد اللغة الإنجليزية.

ANNA BUCHARZEWSKA

خريجة دراسات القانون في جامعة وارسو، حيث دافعت عن رسالة الماجستير في قسم علم الجريمة وتناولت موضوعات تتعلق بالجوانب الجنائية للجرائم المرتبطة بالمواد المخدرة. في عام 2018، اجتازت امتحان المهنة بنجاح وحصلت على لقب محامية. ارتبطت خبرتها المهنية بالقانون الجنائي الموضوعي والإجرائي، بما في ذلك القانون الجنائي الاقتصادي، لكنها تقدم أيضًا المساعدة القانونية في مجال القانون المدني، بما في ذلك قانون الأسرة.

على الصعيد الشخصي، هي شغوفة كبيرة بالحيوانات، وخاصة الخيول، التي ارتبطت بها منذ الطفولة. لا تتخيل حياتها بدون الفروسية. تجيد اللغة الإنجليزية.

Katarzyna Kolasa

Biuro w Krakowie  k.kolasa@arslanlawfirm.com
المحامية كاتارزينا كولاسا هي عضو في نقابة المستشارين القانونيين الإقليمية في كراكوف منذ عام 2019. خريجة كلية الحقوق والإدارة بجامعة جاجيلونيان بتخصص القانون. هي أيضًا مستشارة إعادة هيكلة.

اكتسبت خبرتها في مكاتب المحاماة في كراكوف. تتخصص بشكل خاص في القانون المدني والتجاري والإفلاس وإعادة الهيكلة وكذلك تحصيل الديون بطرق غير تقليدية. تمتلك خبرة واسعة في الإجراءات القضائية.

تتعاون مع مكتب المحاماة Arslan Law Firm لضمان تقديم أفضل خدمة قانونية للعملاء في مكتب كراكوف. تجيد اللغة الإنجليزية.

Agata Fitas

منذ عام 2007، تتعامل مع قضايا المناقصات العامة والشراكة بين القطاعين العام والخاص. في الفترة من 2008 إلى 2011، شاركت في الأعمال التشريعية المتعلقة بالمناقصات العامة ونسقت أنشطة وزارة التنمية الإقليمية في مجال القضايا التشريعية المتعلقة بعمل الشراكة بين القطاعين العام والخاص في بولندا والاتحاد الأوروبي.

لقد نجحت في تنفيذ عدة مئات من إجراءات المناقصات العامة. وهي المؤلفة المشاركة لكتاب "الشراكة بين القطاعين العام والخاص في النموذج الامتيازي. قضايا عملية مختارة" الذي نشرته دار نشر Wolters Kluwer، ومؤلفة منشورات في مجال المناقصات العامة والتمويل من موارد الاتحاد الأوروبي.

Anna Arslan

المحامية آنا أرسلان عضو في نقابة المحامين في وارسو. هي خريجة دراسات القانون النظامية في كلية الحقوق والإدارة بجامعة وارسو، حيث دافعت عن رسالة الماجستير بعنوان "الجوانب القانونية لممارسة الأنشطة التجارية من قبل الأجانب في الأراضي البولندية" تحت إشراف الدكتور داريوش شافرانسكي. أكملت أيضًا مدرسة القانون الأوروبي والإنجليزي التي نظمتها جامعة كامبريدج في جامعة وارسو. في عام 2017، أكملت مدرسة قانون الشركات في المدرسة الرئيسية للتجارة في وارسو.

قبل تأسيس مكتب المحاماة Arslan Law Firm، اكتسبت خبرة في مكاتب المحاماة التي تركزت أساسًا على تقديم الخدمات لرجال الأعمال البولنديين والأجانب في مجالات البناء والتمويل والنقل. تتخصص في تقديم الخدمات القانونية الشاملة لرجال الأعمال، بدءًا من التأسيس، مرورًا بكافة الخدمات القانونية للنشاط التجاري، بما في ذلك النزاعات القضائية والتحولات، وكذلك التصفية والإفلاس. كما تقدم الخدمات للعملاء الأفراد في القضايا المدنية والعائلية والميراث.

قبل تأسيس مكتب Arslan Law Firm، تعاونت لمدة خمس سنوات مع Ptak Warsaw Expo، أحد أكبر مراكز المعارض في هذه الجزء من أوروبا، حيث كانت المدير التنفيذي منذ عام 2019، ثم المدير العام. اكتسبت هناك معرفة وخبرة فريدة في صناعة المعارض والأحداث البولندية والدولية، والتي تستخدمها الآن في عملها كمحامية. تعرف أن المحامي يجب أن يكون فعالًا بشكل أساسي ويسعى لتحقيق الهدف التجاري لعملائه من خلال تقديم الحلول، بدلاً من التركيز على القيود. تتخصص آنا أرسلان في التفاوض على العقود الصعبة مع الشركاء البولنديين والأجانب وحل المواقف الإشكالية. تجيد اللغة الإنجليزية والتركية، وتستخدم اللغة الإسبانية بمستوى متوسط. شغفها هو السفر، خاصة إلى الشرق الأوسط وآسيا.